Antaako muiden teinien opettajat liikaatehtäviä
Siis että niitä tehtäviä on niin paljon et käyttää ne välituntissa siihen.
Esim ruotsissa ja matikassa tulee tosi paljon tehtäviä harvoin ehtii tehdä niitä siinä ajassa mikä annetaan
Kommentit (5)
Jos ap:n lapsi on tullut äitiinsä/isäänsä, niin työsarkaa kyllä riittää.
Yksi opettaja antaa liikaa tehtäviä. 20 esseetä, oppimispäiväkirja ja itsenäisesti tehtävä esitelmä on ylimitoitettu työmäärä 8-luokkalaisen uskonnonkurssille. Muut eivät anna liikaa tehtäviä. Ne mitä ei tunnilla ehdi, tehdään kotona. Oppiminen tehostuu, kun oppilas palaa asiaan itsenäisesti koulun jälkeen, tämän vuoksi läksyjä annetaan.
Kyllä antavat liikaa töitä. Nyt taas etäopetuksen myötä varsinkin. En ymmärrä miksi etäopetuksessa kaikilla on käsitys, että oppilaat laiskottelee kotona.
Nyt etäkoulun aikana useampi opettaja antaa niin paljon tehtäviä, ettei saa niitä tarkistettua ajallaan.
Tarkoitatko läksyjä vai tuntitehtäviä? 20 vuotta sitten oli tapa, että jos ei ehdi tunnilla tehdä, jää ne läksyksi. Välkällä ei kukaan tehnyt tehtäviä, korkeintaan kerrattiin kokeeseen joka oli juuri alkamassa.