Leski, morsiuspuku ja kirkkohäät, mautontako?
Kuusi vuotta sitten nuorena leskeksi jäänyt ystäväni on menossa uudelleen naimisiin. Lapsi on. Kyseessä on pienet kirkkohäät ja ihan perinteiset. Tosin morsiuspuku on vaaleanpunainen eikä huntua ole. Morsian ei halua myöskään mitään ryöstäjäisiä ym.
Tuttavani mielestä tämä on mautonta, minun mielestäni ei. Miksi lesken pitäisi pukeutua mustaan ja mennä maistraatissa vihille??? Ei minusta ainakaan. Ihanaa kun ystäväni on onnellinen, ihan tarpeeksi kovaa hänen elämänsä on ollut.
Kommentit (10)
ja kunnioittaa miehensä muistoa. Että silleen. Kai pitäisi alkaa polttaa lesket roviolla puolisojensa mukana että jotkut olisivat tyytyväisiä.
ap
kun äitini veli oli kuollut. Järkyttävää että siihenkin löytyi ihmisiä joiden mielestä hänen olisi pitänyt elää loppuelämä yksinään. Nää on näitä jotka ei osaa ajatella tilannetta vaan toitottavat että kyllä minä ainakin tekisin niin ja näin.
Vähän hassulta voisi tuntua, jos ystävälläsi olisi valkoinen morsiuspuku ja huntu (minusta ainakin jälkimmäinen kuuluu vain ensimmäistä kertaa naimisiin meneville), mutta niinhän ei ole asia.
Kyllä leskellä on oikeus juhlia toista avioliittoaan ihan siinä, missä muillakin.
Jumalan kasvojen edessä solmittu avioliitto päättyy siihen, kun jompi kumpi menehtyy. 6 vuotta on pitkä aika, kyllä ihmisellä on oikeus jatkaa elämäänsä ja löytää uusi kumppani rinnalleen, vaikka kunnioittaisikin edesmenneen puolisonsa muistoa.
mutta enempää ei saa surra ja tämä mielestäni ihan järkevä juttu. Ei se äijä sieltä haudasta palaa vaikka kuinka surisi.
En kyllä suosittelisi tuollaista tuttavaa sietämään ja ainakin kertoisin ystävälle että tätä ei kannata häihin kutsua, on niin totaalisen kykenemätön empatiaan että nyhjätköön yksinään kotonaan.
ja sanoin tuttavalleni etteihän hän eronneidenkaan häitä arvostele. On kuulemma eronnut ihan eri juttu kuin leski. Että silleen. Ystäväni on siis leskeydellään leimattu eikä hänelle ole sallittu tietyt asiat. Huhhuh....
ap
niinhän siinä sanotaankin että KUNNES KUOLEMA EROTTAA..
Minä menin lesken kanssa naimisiin eikä kyllä hetkeäkään edes mietitty olisiko jotenkin epäsopivaa järjestää kirkkohäät. Mutta ehkä se on helpompaa miesten kohdalla; ei heihin kohdisteta sellaisia pukeutumissääntöjä kuin naisiin (huntu, morsiuspuku).
Ihan oikein on mennä naimisiin ja kyllä sitä saa julkisesti ja ihan niin suuresti juhlia kuin hääpari itse haluaa. Varsinkin kun ei ole taustalla avioero vaan leskeys.
olkoonkin vaiks on vaaleanpunainen....
ai että nykyään pitäisi kulkea 6 vuotta mustissa.
Oikeesti toi ei oo reilua odottaa että toista surraan ja pilataan oma elämä siihen suremiseen. Voi miten ahdasmielistä väkeä.