Mikä idea naistenpäivässä?
Naisilla on asiat paremmin kuin miehillä. Naistenpäivän voisi poistaa kalenterista, ihan turha.
Kommentit (8)
Maailmanlaajuisesti naisilla ei todellakaan ole asiat paremmin, kuin miehillä. Eipä ole Suomessakaan aina ollut tasa-arvoa, vaan miehet ovat olleet arvoasteikossa korkeammalla.
Tarkoitus on sama kuin lasten oikeuksien päivällä. Eli muistuttaa ihmisiä siitä, että vielä on kasapäin yhteiskuntia, joissa naiset ovat äärimmäisen alistetussa asemassa.
Tämä ei ole mikään kahvinkeittopäivä, kuten jotkut ovat virheellisesti luulleet. Kuinka moni vie lasten päivänä aamiaisen piltilleen vuoteeseen :D
Facessa sen idea tuntuu olevan, että miehet jokainen tekevät oman julkaisunsa ja toivovat sillä saavansa naisseuraa naisia mielistellessään. Naiset taas julkaisee kaikenmaailman "joka nainen ansaitsee täydellisen miehen"-fantasioitaan tämän varjolla ja ihmettelevät kai samalla, miksi ovat sinkkuja.
Markkinamiesten omima myyntipäivä, kuten ystävänpäivä, äitienpäivä. ym.
Tarkoitus olisi kiinnittää huomiota tasa-arvoon ja kunnioittaa toisia joka päivä. Nämä osta kukkia ja suklaata päivät ovat nykyään ihan turhia, eivätkä vaikuta mitenkään ihmisoikeuksiin. Se ei vaikuta mihinkään, että laittaa faceen jonkun kukan kuvan ja sydämiä.
Kansainvälisen naistenpäivän juuret ovat kommunismissa. Sitä vietettiin alunperin Neuvostoliitossa ja Itä-Saksassa, joista länsimaiden kommarit levittivät sen muutamaan muuhunkin maahan. Markkinamiehet tietysti tarttuivat täkyyn, yksi merkkipäivä lisää tietää lisää mainontaa ja krääsää.
Googlaa.