Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

aktiiviselle tytölle " pirteä" nimi haussa..

09.08.2006 |

Auttakaahan meitä nimi-ongelmassa..



Haussa on selvästi aktiiviselle ja pirteälle pikku-tyttövauvalle nimi.



Esikoisellemme (poika) oli nimiehdotuksena suvun nimistä Oliver, mutta hän olikin kovin rauhallinen ja mietiskelevä tapaus alusta asti ja sai siten suvun nimistä itselleen kutsumanimeksi Elias. Nyt meille kävi juuri päin vastoin: olimme suvun nimistä miettineet ennalta:

Saana/Oona- Linnea/Tesla - Heleena/Eerika -yhdistelmää/jotakin näistä, mutta tyttö onkin kovin " toisen oloinen" .



Nyt meillä ei leikkaa ollenkaan, että mitkä nimet voisivat hänelle sopia, kun nuo mainitut tuntuvat " liian rauhallisilta" . Sukunimessä R-kirjainta, joten mielellään siis hakusessa nimi ilman R-kirjainta.



-E & Elias & tyttö-nimetön

Kommentit (15)

Vierailija
1/15 |
09.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

No eikös tuo harkinnassa ollut Tesla ole aika pirteä ja aktiivinen nimi? -Tosi jännä muuten, mistä sen poimitte - suvustako? ;)



Saana ja Oona eivät minustakaan kuulostaa toimintatarmoisen käärön nimiltä. Unelialta ennemminkin. Linnea, Heleena, Eerika ja keskimmäisen noista väärin lukemani versio: Eleena, sopivat toisiksi nimiksi terhakkaammallekin.



Elias ja Tesla Eleena?



Tekla, Tuuni tai Taisia?

Vierailija
2/15 |
09.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

-negatiivista tai ei:



Takavuosien heavy metal bändi oli muistaakseni Tesla. Jollen ihan metsään muistele, saatoi olla sellaista christian metallia soittava pumppu. (stella korjaa kyllä, jos olen väärässä). Kuuklettamalla löytyi bändin kotisivutkin: http://www.teslatheband.com/home.aspx



Toinen mieleen nouseva asia/esine on Esla-potkupyörä, jota tv:ssäkin on mainostettu. ;) http://www.esla.fi/fin/ppmain.html



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/15 |
09.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pirrestä " hovikelpoisempaa" muotoa, jos etsittäisiin, mieleen tulee sim. Pirjet(t)a, Pirkit(ta), Pirit(t)a... Toki myös B-muodot Birgitasta alkaen, mutta minusta esim. Pirjeta olisi Eliaan siskolle raikkaampi. ;)

Vierailija
4/15 |
09.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tellu Terhikki

Manta Ulpukka

Peppi Pauliina

Vierailija
5/15 |
09.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sopisi hyvin Eliaksen siskolle.

6/15 |
09.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pipsa

Tytti

Peppi

Helka

Tella

Sinna

Mette

Miitta

Maikki

Minttu

Piitu

Selma

Heta

Tatja



Monessa reippaassa nimessä justiinsa tuo r-kirjain on ja tekeekin juuri nimestä reippaan, mutta tuossa mielesdtäni reippaita myös, joista r puuttuu ;o)!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/15 |
09.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tesla on magneettivuon tiheyden yksikkö ja olen sitä itsekin ohimennen maistellut tytön nimeksi:) Sopisi meidän ammatteihin.. Heh.



Tuike

Tiuku

Pipsa

Titta

Tiltu

Vierailija
8/15 |
09.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jutta

Titta

Vappu

Lotta

Reija

Outi

Raisa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/15 |
09.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asta

Assi

Jessi

Alisa



Ja siitä Teslasta vielä... mulle Teslasta tuli mieleen tämä herra: http://fi.wikipedia.org/wiki/Nikola_Tesla







Vierailija
10/15 |
09.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saanaan jos yhdistäisi jonkin toisen nimen, niin voisi saada " reippaamman" nimen. Toisaalta siskoni Saana on hyvin reipas ja nauravainen, joten mulle ei tule Saanasta unelias tai ujo ihminen mieleen.

Saana-Mari

Saana-Maria

Saana-Marjut

Saana-Maarit

Saana-Eerika



Reippaista nimistä itselle tulee mieleen V-alkuiset nimet

Venla

Vaula

Valma

Virve

Viola

Veera

Vuokko

Virpi

Viivi

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/15 |
10.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkunimensä Silvian mieltää herkästi ylevämmäksi, ei niin rämäpääksi, mutta ajatelkaapa Ruotsin kuningattaren sijaan kotimaista kaimaa, juontaja Silvia Modigia. Siinä tytössä on reipasta otetta ja meininkiä. Eli kyllä Silviakin pirtsakalle istuisi? ;)

Vierailija
12/15 |
10.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielipiteitä ei olla vielä ehdotetuista nimistä kuultu, mutta lisätään nyt tämä kaksikko vielä' joukkoon mukaan. Vaikka tyyli on aivan erilainen kuin Eliaassa, minusta esim. sisaruspari Elias ja Titvi olisi kutkuttavan jännittävän kuuloinen. ;)



Metsäinen Menni, sirkeän pirtsakka Titvi!

- Eikä kummassakaan ärrää! ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/15 |
10.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai Tilda tai Emma



Elias ja Heta olisivat hyvä sisaruspari

Vierailija
14/15 |
11.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta LEILA on pirteä ja tanssahteleva nimi; ehkä, koska mieleeni tulee aina kaunis Leila-valssi.

Elias ja Leila?



tai

Elias ja LINDA?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/15 |
11.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

KIITOS!

Nyt saatiin monta hyvää vaihtoehtoa lisää.



TESLA herättikin kivasti keskustelua. Meillä on sitä 2 krt käytetty isäni suvussa aiemmin ja siksi tämä harvinaisuus jäi mieleeni jo lapsena. Valitettavasti vain mieheni myös yhdistää sen fysiikkaan ja äitini ei ole koskaan pitänyt nimestä & hänen nimisestään isäni sukulaisesta, joten itseni harmiksi taitaa jäädä käyttämättä.



LOTTA on käynyt kyllä harkinnassa sekä VEERA, VIIVI ja VENLA. Ongelmana vain se, että ystäväpiirimme lapsista ko. tyttöset jo löytyvät. Onneksi tyttömme on sisarussarjassamme ensimmäinen, joten samannimisiä serkkuja ei vielä ainakaan ole.



ALISA on myös mieluinen, mutta ehkä liian lähellä sekä Eliasta että omaa nimenäni? ALINA taas taitaa olla aika " rauhallinen nimi" ?



TUIKE, MENNI ja TITVI ovat kauniita, mutta koska niitä emme voi mitenkään edes suvun nimistä " muokata" , niin jäänevät käyttämättä.



YHDYSNIMI on hyvä idea, mutta tuleeko sitä loppujen lopuksi sitten väin käytettyä toista ja kuitekin papereihin on siten aina paljon kirjoitettavaa, myös niihin, joihin riittää vain etunimi. Itselläni 3 nimeä, joista en ole vuosiin 3:tta jaksanut mihinkään paitsi ihan pakollisiin (viisumi, passihakemus) kirjoittaa.



T- ja E-alkuisia yritämme välttää, kun niitä on sisaruksemme ja serkkumme pullollaan. O- ja A- alkuisia on myös joitakin (eniten toisina niminä), mutta pääsääntoisesti vokaaleilla alkavat nimet miellyttävät, mutta ovat valitettavan usein " rauhallisen oloisia" .



Onneksi tässä on vielä parisen viikkoa aikaa hioa nimeä ja etsiä uusia vaihtoehtoja.



- E & " kipinä"

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi kaksi