Uskotko, että ulkonaliikkumiskielto tulee
Uskotko, että tässä mennään niin pitkälle, että Suomeen määrätään ulkonaliikkumiskielto ja missä laajuudessa. Varmaahan on se, että sitä ei millään perusteella voida määrätä koko Suomen alueelle, mutta niillä alueilla, joilla se katsottaisiin tarpeelliseksi, niin luuletko sen tarkoittavan kaikkea oman kodin ulkopuolella liikkumista, vai lähinnä rajoittavan oleskelua paikoissa ja alueilla, joissa yleensä on paljon ihmisiä (kaupat, kauppakeskukset, asemat yms. paikat)
Kommentit (2)
Maleksimista kauppakeskuksissa ja mielenosoituksia rajoitettiin jo keväällä. En usko tuon kummempiin rajoituksiin. Poliisilla ei ole resursseja valvoa niitä, eikä hallitus halua kansalaistottelemattomuuden yleistymistä.
Riippuu siitä, miten tartuntamäärät kehittyvät. Asun Helsingissä, joten täällä on hyvinkin mahdollista. Saahan sitä silti käydä kaupassa, ulkoilemassa, töissä jne. Eli ei vaikuttaisi juuri mitenkään omaan elämään.