Viro on Suomen pahin koronauhka nyt
Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin ylilääkärin Asko Järvisen mukaan Viro on tällä hetkellä Euroopan pahimpia koronapesäkkeitä.
– Positiivisten testien määrä on huomattavan korkea. Todennäköisesti maassa on myös alidiagnostiikkaa, eli siellä on korkeampia lukuja kuin nyt näkyy.
Järvisen mukaan kaikista maista Virosta on eniten liikennettä Etelä-Suomeen, joka luo uhan koko maahan. Hänen mukaansa uhka kuitenkin toteutui jo alkuvuodesta, sillä nyt liikenne rajan yli on hiipunut ainakin jonkin verran.
Kommentit (7)
Onko Viro nyt romahtamaisillaan? Siellä on pidetty kulttuurilaitoksetkin auki.
Ei siellä on nyt kaikki kiinni
Koulutkin suljetaan
Viron terveydenhoito on mitä on. Ne kuolee jotka kuolee
No todellakin on. Siellähän on kymmenkertaiset luvut Suomeen verrattuna tällä hetkellä.
Mä oon kanssa miettinyt että mitähän "erittäin välttämätön liikenne" jonkaSuomi sallii on käytännössä.
Miksköhän musta tuntuu että sieltä trampataan Suomeen yhtä vapaasti kun ennenkin.
Marinin turvatoimet vuotaa kuin seula.
Brittivatiantti on jo suomessa ja leviää joka raksalla.
Tämä menee Singaporen mallin mukaan, täällä ei vain ole mahdollisuutta yhtä järeisiin sulkukeinoihin.
No eipä tarvii Tallinnaan lähteä.
Olis niin ihanaa lähteä muutaman päivän hotelli matkalle.