Ainoastaan 392 uutta koronatartuntaa! Korotilanne laskussa!!
Kommentit (14)
Sunnuntaina käydään vähiten testeissä. Odotettu määrä.
Viikonloppuisin ei käydä testeissä. Odotetaan viikon muita lukuja.
Kommunistinen hallitus onnistui jälleen koronatilanteen parantamisessa! Eläköön kommunistinen Marinin hallitus!
Tyyntä myrskyn edellä. Kohta paukkuu tonni/päivä kun Turmion ja Hävityksen Laitos ohjeistaa monistamaan näytteitä riittävän monta kertaa, että ulkonaliikkumiskieltolle saadaan "perusteet". #plandemia
Tällä viikolla tulee tuhat ylittymään. Maanantaina ei koskaan montaa tapausta. Ens viikon ti alkaen viimeistään lukemat yli 1000 kun loputkin lomat ohi.
Vierailija kirjoitti:
Tällä viikolla tulee tuhat ylittymään. Maanantaina ei koskaan montaa tapausta. Ens viikon ti alkaen viimeistään lukemat yli 1000 kun loputkin lomat ohi.
Hyvä vaan jos leviää. Nopeammin siitä eroon sitten päästään.
Kuulostaa kyllä tosi hyvältä. Viime sunnuntaina luku oli paljon korkeampi. Ehkä huippu on nyt saavutettu ja alkaa laskusuunta.
Vierailija kirjoitti:
Kuulostaa kyllä tosi hyvältä. Viime sunnuntaina luku oli paljon korkeampi. Ehkä huippu on nyt saavutettu ja alkaa laskusuunta.
Sunnuntaiset luvut kertovat lauantaina otetuista testeistä ja maanantain luvut sunnuntaina otetuista testeistä.
Saattaa olla viivettä joillakin labroilla mutta pääsääntöisesti tulokset saa testistä seuraavana päivänä.
En kyllä irroittele ennen kuin päästään 100 ja sen alle lukemaan/ pv ja sitä pitää jatkua vähintään kaksi viikkoa. Realismia kehiin.
No toivotaan, että olisi laskusuuntaa. Mutta en kyllä jaksa olla kovin toiveikas vielä.
Kesä tulossa ja nuo määrät tulevat laskemaan. Katsokaa vaikka.
Sitten kun kaikki raksatyöläiset on koronansa sairastaneet alkaa tartuntaluvut laskea noustakseen sitten taas kun saadaan maahan maatalouden kausityöläiset ja marjanpoimijat.
Mua ärsyttää noissa rajoituksissa ainakin Suomessa se, että ne säädetään jo etukäteen pitkäksi ajaksi ilman, että edes tiedetään mikä tilanne on kuukausien päästä. Jos tilanne on akuutti, niin sitten voi painaa rajoitukset saman tien päälle ja saman tien pois, kun tilanne hellittää. Eikä niin, että pidetään jotain rajoitusta esim. 4 kk voimassa ilman akuuttia tarvetta.
Se on sunnuntailukema, ne on aina alhaisia. Ei yhden päivän perusteella voi sanoa muutenkaan mitään.