Oletko joskus elämässäsi käyttänyt liikaa meikkiä?
Minä vuosina? Minkä ikäinen olit silloin? Miten meikkasit?
Kommentit (4)
En mielestäni ikinä liikaa. Jos lähden ulos yöelämään, niin silloin saatan tehdä vähän voimakkaamman silmämeikin.
Viime kesänä, kun läheiseni kuoli. Oli helpompi kohdata ihmiset meikkikuoren takaa. Nukuin viikkoja huonosti ja olin muutenkin läikikäs.
Olen. Aloitin kunnon pakkeloimisen joskus 19-vuotiaana. Paksu meikkipohja, tummat smoky eye-meikit. Huulissa peitepuikkoa jonka päällä vaaleanpunaista huulikiiltoa.
Noin 23-vuotiaana lopetin luomivärien käytön ja huulissa peitepuikon käytön. Pohjameikki pysyi samana paksuna pakkelina noin 30-vuotiaaksi asti. Lopetin meikkivoiteen käytön kokonaan noin 2 vuotta sitten. Nyt olen 33 ja tyytyväinen, että olen päässyt vihdoin eroon meikkivoiteiden käytöstä. Ihoni ei ole täydellinen vauvanpeppu, mutta ei tarvirse ollakaan. Tykkään olla tämän näköinen aavistuksen tummine silmänalusineni ja ihovirheineni. Kukaan ei ole kasvojani/ihoani kauhistellut tänä aikana, mutta silloin kun paklasin, sain useinkin kuulla negatiivisia kommentteja siitä.
Itsetuntoni on taas paljon parempi, sellainen kuin se oli silloin, kun en vielä ollut aloittanut ihoni paklaamista. Tuntuu hyvältä ja vapautuneelta.
Käytin 90-luvun lopussa parikymppisenä meikkivoidetta ja puuteria ripsarin ja huulipunan lisäksi, se on jälkeenpäin ajateltuna ihan typerää. Nykyisin en käytä mitään meikkiä.