Aikuisen kotona asuvan tyttären juominen
Tyttäreni on 21v ja juo joka viikonloppu ja viikolla. Löydän vähän väliä piilo tölkkejä hänen huoneestaan. En tiedä miten hän raahaa alkoholia kotiin vaikka olen melkein aina kotona. Tyttären rahatilanne ei tällä hetkellä mahdollista ryyppäämist eikä hänellä ole juurikaan kavereita...Mistä hän repii rahat juomiseen? Minä en sitä rahoita...toivoton..
Kommentit (36)
Suostuuko tyttö juttelemaan asiasta?
Ihan normaalia. Sun tyttäres kannattaisi muuttaa pois kotoa. Ehdota sitä!
Tyttöni on kyllä sanonut, että haluaisi muuttaa omilleen, mutta tämä hänen toiminta ei oikeen vastaa hänen sanojaan. Enkä ole viitsinyt pihallekaan heittää. ap
Ulkomailta ostettu alkoholi on yllättävän halpaa.
Olen yrittänyt keskustella asiasta tyttäreni kanssa, mutta vastaukseksi saan tiuskimista ja sanoo ettei ole hänen tölkkejä..ap
On siis työtön eikä opiskele ja silti annat asua ilmaiseksi nurkissasi ja rellestää miten haluaa? Ja vielä kehtaat voivotella toivottomuutta? Kasvata selkäranka ja anna neidille lähtöpassit!
Heität pihalle. Ei naisten kuulu juoda, opeta lehmä tavoille ja kenkää persiille.
Vierailija kirjoitti:
Tyttöni on kyllä sanonut, että haluaisi muuttaa omilleen, mutta tämä hänen toiminta ei oikeen vastaa hänen sanojaan. Enkä ole viitsinyt pihallekaan heittää. ap
Kyllä olisi aika jo. Ja ihan hyvällä sanon. Oppisi huolehtimaan itsestään ja ei jäisi niin paljon aikaa siihen juopotteluunkaan. Nyt asuntoa etsimään!
Jos hankitaan lapsia niin niistä pitää kantaa vastuu. Ap olet surkea äiti.
Vierailija kirjoitti:
Tyttöni on kyllä sanonut, että haluaisi muuttaa omilleen, mutta tämä hänen toiminta ei oikeen vastaa hänen sanojaan. Enkä ole viitsinyt pihallekaan heittää. ap
Sä mahdollistat sen juomisen, kun hyysäät sitä nurkissas. Tytär ei opi ottaan vastuuta elämästään.
Nyt sun pitää olla vaan kovana.
Lapsesi kiittää joskus.
Itse heittäisin pihalle vaikka olisi kuinka rakas lapsi..Sun ei tarvitse katsella AIKUISEN tyttäres itsensä tuhoamista kotonasi.
Kyllä nainen aina päihteitä saa sopivia palveluksia vastaan.
Miksi tytär on tuossa tilanteessa? Jos et ole tähän päivään mennessä häntä kasvattanut ja ohjannut itsenäiseen elämään, niin nyt on sen aika.
Ei sinun tyttösi opi ikinä kantamaan vastuuta itsestään jos höösäät häntä jatkuvalla syötöllä. Nyt ole kovana ja sano, että se on loppu tai etsi oma asunto ja tee sitten mitä lystäät..Tyttärestäsi on tulossa alkoholisti ellei ole jo
Eikä miestenkään kuulu juoda. Jos ei hänen tölkkejään, kenen siiten? Miksi annat jonkun juoda kodissasi?
Nyt rauhallinen keskustelu uudestaan, mikä on oikein homman nimi. Vaadi aikuiselta aikuismaista vastuuta: lopettaa juomisen, hakeutuu nyt kevään hauissa opiskelemaan, etsii oikeasti töitä.... elämää järjestykseen.
Jos juominen oikeasti ongelma eli jo riippuvainen, keskustelkaa hoitoon hakeutumisesta. Menee muuten nuoren elämä todella vaikeammaksi, ellei nyt tartuta ko. ongelmaan.
Ellei sovinnolla muuta pois niin häätökanteen voi nostaa käräjäoikeudessa. Sossun kanssa hommatkoon uuden asunnon sitten ja itsensä katkaisuun tai mielenterveyshoitoon.
Ei ole kyse siitä, mistä tytär saa viinarahat. Oluet voi olla varastettu lähikaupasta. On kyse siitä että hän on alkoholisti ja sinä mahdollistat tuon elämäntavan.
Olen pahoillani teidän kummankin puolesta, mutta et sinä häntä paranna sallimalla tuon elämäntyylin nurkissasi.
Alkoholismi on kamala tauti, joka tuhoaa juopon itsensä lisäksi ihmissuhteet ja läheiset.
Miksi tyttäresi asuu nurkissasi?