Aina vaan puhutaan vauva-arjesta, niin millaista sitten on vauvapyhä?
Vauva-arki on ilmaisuna mielestäni jotenkin älytön ja kökkö, että suorastaan inhoan sitä. Kaikki vauvojen äidit tuntuvat kovasti nykyään puhuvan
vauva-arjesta.
Onko sitten vastaavasti vauvapyhät, jos on niin mitä se pitää sisällään? Onko se elämä silloin yhtä juhlaa kenties?
Kommentit (8)
Se on sitä samaa sontaa mutta paremmissa vaatteissa ja niin että kaiken maailman sukulaistädit pääsevät kertomaan kuinka teet kaiken väärin äitinä ja kuinka ennen osattiin tuokin paremmin.
Vauvapyhä on sitä, kun vauva nukkuu.
Vauvapyhä on sitä kun vauva katsoo sinuun ja hymyilee niin rakastavasti kuin maailman tärkeimmälle ihmiselle voi hymyillä.
Vierailija kirjoitti:
Vauvapyhä on sitä kun vauva katsoo sinuun ja hymyilee niin rakastavasti kuin maailman tärkeimmälle ihmiselle voi hymyillä.
Eivät kaikki vauvat katso silmiin.
Vauvapyhät alkaa sillon, kun se vauva muuttaa omilleen.
Vauvapyhä on samaa kuin arki, mutta yritit laittaa hienot vaatteet joille vauva oksensi kahden minuutin sisällä.
No niinpä. Kohta tulee kesä ja käristyskupoli, siinä kun olet viikon hikoillut ja valvonut vauvan kanssa sitä vauva-arkea niin mies lukee lehdestä, että nyt on seksihelteet, miten olis?
Se on sitä kun loikoilette sängyllä ja juttelette vauvakieltä. Vaavin kädet heiluu ja jalat potkottaa ja sen nauru on kujerrusta.
Välillä vauvapyhä on sitä kun se nukkuu pitkään :)