Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi juuri 3 vuotta on se raja?

Vierailija
07.08.2006 |

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
07.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan samalla tavalla kuin 3 kk 29 pv lapsi tulee elämään onnettoman elämän, jos sille antaa lusikallisen hedelmäsosetta.





Vierailija
2/3 |
07.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta on muuten mielenkiintoista, että usein (puhun nyt oman kokemuspiirinin perusteelle) kotiäidit ovat toisaalta niitä, jotka ovat innokkaimmin " aikuistamassa" lastaan. Puolivuotiasta potatetaan, 1½-vuotiaan ei sovi enää tuttia syödä, pikkutytöt puetaan pimuiksi. Hoidossa olevien lasten äidit antavat lastensa olla pidempään lapsia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
07.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsen ikää jos tarkoitat, niin 3v alkaa enemmän kaipaamaan kavereita ja yhteistä tekemistä niiden kanssa kuin 1 tai 2v jolle vanhemman seura riittää. Sosiaaliset taidot ovat myös kehittyneemmät ja lapsi on usein oppinut kuivaksi ja osaa paljon muutakin (syödä itse, pukea itse jne).

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi kolme