Tunnetko ketään, joka olisi saanut kenkää valtiolta? Tai kunnalta?
Kommentit (15)
En ylipäänsä tunne ketään, joka olisi saanut potkut mistään.
Tiedän yhden tapauksen, en henkilökohtaisesti tunne kyseistä henkilöä. En tiedä tarkkaa ammattinimikettä (oliko sairaanhoitaja, perushoitaja, apuhoitaja vai laitossiivooja), mutta työskenteli eräässä kunnallisessa vanhainkodissa. Eräs vanhus kaatui rappuset alas, ja heräsi vahva epäily, että tämä nainen tönäisi hänet nurin rappukäytävään.
Äitini oli samassa työpaikassa töissä. Itse olin lapsi silloin, tästä on ainakin 30 vuotta aikaa.
Valtiolta eli yliopistolta sai aikanaan potkuja iso joukko. Tunsin monta.
Minä sain potkut yliopistolta, ja potkujen yhteydessä pomoni tarjosi minulle loppuiäksi täystyöllisyyttä freelancer-pohjalta. Laiton irtisanominen.
Sairaalasta muutamat tyypit.. Humalassa töihin tulo ja lääkkeitten varastaminen.
Tiedän useita. Julkisella sektorilla yt:t pyörii nykyisin jatkuvalla syötöllä.
Tuossa rytäkässä meni monta https://www.helsinki.fi/fi/uutiset/korkeakoulu-tiedepolitiikka/helsingi…
Poliisin putkalta vartija, oli aukonut päätään systeemin ongelmista ja isot pomot ei tykänny
Joo, alkoholin vuoksi, puolustusvoimista.
Yliopistoista on sanottu irti väkeä kuin kärpäsiä https://lehti.tek.fi/koulutus/ttyn-yt-neuvottelut-seurausta-valtion-ran…
Ainakin Hgin, Treen, Itä-Suomen, ja Vaasan Lapin yliopistot pistäneet valtiosektorilta satoja, ellei tuhansia pihalle.
Itse olen yt-neuvottelujen yhteydessä saanut valtion täysin omistamasta yhtiöstä lopputilin. Lisäksi tiedän, että alkoholin väärinkäytön vuoksi on irtisanottu yhden ystävän expuoliso erään kaupungin virasta. En voi kuitenkaan sanoa kunnolla tuntevani häntä. Tiedän, että on myöhemmin raitistunut täysin.
Kyllä.
Entisen lukioni opettaja. Abityttöjen kuvat lompakossa, kävi baarissa opiskelijoiden kanssa, löi vetoa rahasta opiskelijoiden kanssa, silitteli muijia reisistä oppitunneilla, käytti tunnit opetuksen sijasta muutaman tytön kanssa jutteluun ja vittuili pojille ja tytöille, jotka eivät miellyttäneet häntä. Antoi tietyille tytöille yläkanttiin numeroita. Ei aina tullut töihin. Ilmeisesti meni varoituksien kautta pihalle.
Yläasteen opettaja. Hänellä kilahti yhtäkkiä ja repäisi oppilaalta kiekkomailan kädestä ja heitti sen olan takaa täysiä kohti toisen oppilaan päätä. Maila lensi ehkä sentin korkeudelta pään yli. Rehtori haettiin paikalle ja tämä kilahtanut opettaja huusi EI SE VI7TU EDES OSUNUT TÄHTÄSIN TARKOITUKSELLA OHI JA VAIN PELOTTELIN !! Häntä ei enää nähty koulussa.
Entisen lukioni opettaja. Kävi "tulostamassa" ja juomassa "kahvia" kesken tunnin. Saattoi laittaa naama punaisena kesken historiantunnin rokkia soimaan, vain koska se oli hänen mielestään hyvän kuuloista. Näytti hauskoja videoita valkokankaalta ja räkätti niille yksin. Lähetteli viestejä oppilaille, mitkä olivat täynnä kirjoitusvirheitä ja joista ei saanut tolkkua. Kaatui kerran portaissa koulussa ja sen jälkeen ei näkynyt enää.
Joo, pari varasta