Hyödylliset muutokset/lisäykset uuteen asuntoon
Jos olisit ostamassa uudiskohdeasuntoa kerrostalossa, mitä muutoksia tai lisäyksiä tekisit rakennusvaiheessa?
Mitkä pinnat valitsisit? Mitkä puolestasi kiertäisit kaukaa (esim. vaikea pitää puhtaana)? Mitä muita ratkaisuja tekisit, jotka helpottaisivat elämääsi tai olisivat muuten sinulle mieluisia?
Kommentit (9)
Jos on useamman makuuhuoneen talo niin yhdistäisin muutaman yhdeksi isommaksi. Nykymakuuhuoneisiin kun hyvä että sänky mahtuu muttei muuta.
Kylpyamme. Leivinuuni tai muu tulisija.
Välttäisin kaikkea sellaista, mikä on juuri nyt trendikästä. Klassiset , neutraalit pintaratkaisut ja kunnolla kaappitilaa.
Meillä tehtiin yhdestä makuuhuoneesta vaatehuone tai oikeastaan kai pukeutumishuone on oikea termi. Jotenkin sellainen 7 neliön koppi ei oikein sovi kenekään huoneeksi.
Itse tykästyin nykyisessä asunnossa muovimattoon kylppärissä, voi kuulostaa hassulta tiedän. Se on kuitenkin lämpimän tuntuinen vaikka lattialämmityskin on, lämpö on tasaisempaa ja pehmeämpää. Matossa ei myöskään ole saumoja, joihin lika kertyisi eli helppo pitää puhtaana.
Kunnon säilytystilat, eli vaatehuoneita saisi olla. Keittiön tasoksi kattilankestävää materiaalia, ei kuitenkaan kiveä, astia hajoaa heti jos liikaa kolahtaa.
Kuivauskaappi ja rumpu kodinhoitohuoneessa. Ihan loistavaa lasten kanssa ollessa Suomen saaoloissa.
Kuivauskaappi. Niin paljon parempi kuin rumpu!
Itse valitsisin vinyylilankun, etenkin jos lapsia/eläimiä. Keittiöön valitsisin kivitason, jos budjetti antaa myöden. Kiinnittäisin myös huomiota toimivaan ja avaraan pohjaan. Hyvä miettiä valmiiksi, että säilytystilaa on myöskin tarpeeksi.