Miks aina haukotuttaa kun puhun puhelimessa
Ei silloin jos kyseessä on tärkeä puhelu esim lääkärin tai esimiehen kanssa, mut jos höpötellään niitä näitä ystävän kanssa niin kumpikin haukottelee vuorotellen. Äsken puhuin tyttäreni kanssa videopuhelua ja se oli lähes pelkkää kitarisanäyttelyä kummankin osalta. Nyt puhelun jälkeen en ole haukotellut kertaakaan. Ja tätä siis tapahtuu ihan mikä vuorokauden aika tahansa. Muita?
Kommentit (8)
Mulla sama homma äitin ja sit yhen kaverin kans. Haukotellaa kilpaa puhelimes mut sit sen jälkee ei kun puhelu loppu. Outoa
Mulla sama. Sen takia puhun usein kaiuttimella, kun muita ei ole paikalla. Silloin en haukottele.
Samaa miettinyt, että mistä johtuu kamala haukottelu puhelimessa. Puhelun jälkeen ei sitten haukotuta ollenkaan.
Ehkä soittelette liian "myöhään" suhteessa vuorokausirytmiin. Nyt on ilta. Virkeänä ei kai haukotuta niin paljon? Aihe tylsä?
Sma kirjoitti:
Samaa miettinyt, että mistä johtuu kamala haukottelu puhelimessa. Puhelun jälkeen ei sitten haukotuta ollenkaan.
Jos toinen aloittaa sen ja se tarttuu toiseen, sitten tulee aina uusi reaktio ja heijastus. Kumpi siis aloittaa sen?
Lohduttavaa kuulla (lukea) että muillakin on sama ongelma. Siis puhelun aikana haukotuttaa ihan tolkuttomasti! Joudun välillä vetämään luurin kauemmas, ettei haukotus kuuluisi langan päähän.
Kun puhelu on ohi haukotus loppuu.
Kun lähden ajamaan autolla alkaa myös hillitön haukotus. Olen ajatellut sen johtuvan istuma-asennosta, pallea jotenkin painaa keuhkoja tms. Mutta se ei kelpaa selitykseksi puheluhaukotukseen.
Autossa haukottelu loppuu 5-10 min. jälkeen, puhelussa ei.
Onneksi kyseessä on vain pieni haitta eikä mikään tauti.
Up