Lue keskustelun säännöt.
7 vuotta työkokemusta takana -palkattomaan harjoitteluun, menisittekö?
05.08.2008 |
Mutta itse joutuisin laittamaan lapset hoitoon ja jäisin miinukselle, joten en menisi.
Kommentit (6)
kun oli palkattomassa harjoittussa koulun vuoksi. Nyt yksi näistä harjoittelupaikoista on ollut vakituinen työpaikkani 3v
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
työhön varsinaiseksi työntekijäksi, jos nyt kotona en haluaisi olla. Eri asia jos toi harjoittelupaikka on jotenkin todella mahtava ja voisi realistisesti poikia hyvän työpaikan.
9 viikon työttömyys ei kovin pitkältä kuulosta
Koska se voisi poikia työpaikan.
Meillä ainakin pätevät harjoittelijat saavat usein sijaisuuksia ja lopulta ihan vakkaripaikkoja. Harvoin palkataan jotain ihan tuntematonta suoraan vakkariksi, ellei kyse ole jostain asiantuntijasta.
TYövoimatoimistosta ehdottivat työelämävalmennusta, palkkana peruspäiväraha + 8 e/pv. Minulla on kuitenkin jo paljon kokemusta työelämästä ja jotenkin tuntuisi oudolta lähteä tuollaiseen. Toisaalta saisihan siitä tekemistä ja vaihtelua kotonaoloon. Menisittekö??