Astma ja PEF-mittaus
Olen nyt kohta 2 viikkoa seurannut pef-arvoja lääkärin pyynnöstä. Arvot ovat yleensä ennen avaavaa 390-420, ja lääkkeen jälkeen 460-480. Netistä löysin viitearvoja, joiden mukaan minun täytyisi puhaltaa n. 580.
Oireita on alkanut olemaan pienessäkin rasituksessa.
Onko tämä miten normaalia ja mitäköhän lääkäri tulee toteamaan?
Kommentit (8)
Minulle lääkäri sanoi, että viitearvoja enemmän merkitsee puhalluskertojen ero.
Onko sinulla jo astmadiagnoosi vai vasta epäily? Jos on astma ja siihen lääkkeet, niin astmasi ei tunnu olevan tasapainossa. Astman tasapainoon saaminen voi sitten viedä aikaa. Minä sain kerran sairauslomaa kerralla kaksi kuukautta eikä siinä ollut yhtään liikaa.
20%nousu pitäisi tulla avaavan jälkeen. Oletko ollut spirometriassa jo?
Minullakkin on puhallukset käynnissä. 460 pitäisi olla mutta nyt on pahenemisvaihe jota ei ole saatu kuriin, puhaltelen 400 aamuisin. Minullakaan avaava ei auta kunnolla. Kaikillahan on omat viitearvot mutta kyllä nuo sinun luvut vähän vähältä kuulostaa..
Monet kerrat olen siis puhaltanunt, mutta tulokset eivät ole riittäneet astman toteamiseen. Nyt tuntuu olevan taas pahenemaan päin eli astmaepäily kyseessä.
Voi olla myös mahdollista että otat tulokset talteen,esim 6kk hoitavaa ja sitten uudestaan spiro ja pef it. Näkee että aiemmin ollut huonompana
Oli lohduttavaa (not) kuulla 35 vuotiaana omaavansa 80- vuotiaan mummon keuhkot kun puhkuin peffiin keskimäärin 340.
En ota muuhun kantaa mutta puhallustekniikka on aika olennainen mittauksissa.
T. Astmaatikko