Voiko rakennushankkeesta valittaa kuka tahansa?
Kiusantekomielessä? Naapurit kuultu, heillä ei valittamista.
Kommentit (6)
Naapurit voivat valittaa, mutta jos rakennus suunnitellaan ja rakennetaan määräysten mukaisesti, valituksia ei oteta huomioon lupia myönnettessä.
P. S. Rakennuksen purkuluvasta voi valittaa kuka tahansa EU-kansalainen. Tätä on käytetty kiusantekoon useastikin.
- Naapurin kuulemisen yhteydessä naapuri voi huomauttaa mistä haluaa. Luvan myöntävä rakennusvalvonta joko huomio tämän tai ei.
- Jo annetusta rakennusluvasta lähinaapuri voi 30 päivän sisällä tehdä oikaisuvaatimuksen, ja sen käsittelee kunkin kunnan/kaupungin rakennuslautakunta
- Rakennuslautakunnan päätöksestä voi valittaa hallinto-oikeuteen se, jota päätös koskee
- Hallinto-oikeuden päätöksestä voi valittaa vielä korkeimpaan hallinto-oikeuteen, mikäli sieltä annetaan lupa valittaa
Lähipiirissä on nyt menossa tapaus, jossa rajanaapuri on kiusallaan valittanut hallinto-oikeuteen, koska ei haluaisi taloa viereensä. Tämä tuleva talo olisi kaikin puolin luvan mukainen, ilman poikkeuksia, mutta naapuri haluaa pitkittää rakentamisen aloittamista niin paljon kuin pystyy. Kuulemma yrittää saada läheiseni luopumaan hankkeesta tällä tavoin kokonaan. Ihan uskomatonta, miten Suomessa voi kiusata muita.
Kiitos vastauksista. Tässä läheisen puolesta lähinnä kysyn, hän haluaa tontilleen varaston+aidan. Sitä on jotkut käyttäneet yleisenä läpikulkupaikkana, nää läpikulkijat voisivat valittaa. Naapurit nimenomaan tykkäävät itsekin, että se läpikulku loppuisi. Eli ei noilla ylimääräisillä ole asiaan sanomista siis.
Vierailija kirjoitti:
Kiitos vastauksista. Tässä läheisen puolesta lähinnä kysyn, hän haluaa tontilleen varaston+aidan. Sitä on jotkut käyttäneet yleisenä läpikulkupaikkana, nää läpikulkijat voisivat valittaa. Naapurit nimenomaan tykkäävät itsekin, että se läpikulku loppuisi. Eli ei noilla ylimääräisillä ole asiaan sanomista siis.
Oman tonttinsa saa aidata, totta kai. Siihenkin on sääntöjä, mutta nekään ei kuulu muille kuin rajanaapureille.
Rajanaapurit saavat esittää mielipiteensä, mutta muilla ei oikein ole keinoja. Rakennusluvan myöntää kunta eli nimetty rakennusvalvoja, joka voi kunnan rakennussääntöihin nojaten kieltää luvan saamisen. Jos tontille aikoo rakentaa kaksikerroksisen talon ja kaavoituksessa alue on merkitty yksikerroksisille, pitää kunnalta hakea poikkeamislupaa ja silloin tietääkseni valtuusto voi kieltää poikkeusluvan saamisen. Mutta se ei edelleenkään estä rakentamasta sääntöjenmukaista rakennusta.