Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko 700 euroa 3 henkiselle perheelle kuukaudessa liikaa ruokaan?

Vierailija
04.02.2021 |

, paljonko teillä menee ja mitä sillä kaupasta saatte? Itsellä menee pelkkään ruokaa,ei papereita yms.

Kommentit (16)

Vierailija
1/16 |
04.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ellette kaikki ole alle 50kg painoisia.

Vierailija
2/16 |
04.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

No onko? Kai sä tiedät teidän rahavarat?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/16 |
04.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos et koe, että se ei ole liikaa, ei se ole.

Vierailija
4/16 |
04.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole. Meillä menee noin 800e. 1 aikuinen ja kaksi teiniä. Sisältää paperit ja pesuaineet.

Ostan laadukkaita raaka-aineita, seuraan tarjouksia ja teen kaiken ruoan itse.  Syömme hyvin ja nuoriso tarvitsee paljon eväitä urheiluun.  Lisäksi joskus haemme noutoruokaa ja silloin tällöin käymme ulkona syömässä.

Vierailija
5/16 |
04.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisää kaviaaria chiaptta leiväölle. Vuosikertaviinillä alas . Kapselikaffia  erikoispavuista  10 kertaa päivässä.  Kello 3.00 tuoreta mansikoita Shanpnajan kera  Tukholman  Sheraton hotellin sviitissa, kai nyt joku lääke firma maksaa ylilääkärin porsastelut. No laitetaan  sen firman piikkiin koko porukka. Terv. se laskun maksaja.

Vierailija
6/16 |
04.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt kun ollaan kaikki neljä (2 aikuista, 2 alle kouluikäistä) melkein kaikki ruokailut kotona, Prismaan kannetaan 400-500 euron edestä rahaa. Se sisältää kaiken, lisäksi Wolt ja lähipizzeria saa osansa ja pikkukaupasta maitotäydennyksiä.

Eli varmaan 500 euroa ainakin menee ruokiin kuukaudessa. Ei osteta halpuus edellä, mutta meidän maku on aika rahvaanomainen, niin mitään kalliita tuotteita ei tule kovin usein ostettua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/16 |
04.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä menee kahdestaan 400-500€ ja tähän sisältyy lähestulkoon kaikki meidän syöminen. Ei juurikaan syödä ulkona tai woltata tms. Eli jos tässä olisi vielä kolmas, joka söisi suurinpiirtein saman verran, niin menisi se 600-750€ noin.

Ostetaan melko paljon luomua, suositaan suomalaista ja lisäksi kaikki gluteenittomana ja lähes kaikki laktoosittomana, joten se nostaa kuluja aika tavalla.

Vierailija
8/16 |
04.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Satasella pitäisi pystyä pärjäämään. Kotimainen ruoka tosin on siihen aivan liian kallista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/16 |
04.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä 4-hengen perhe ja korkeintaan 500e menee ruokaan.

Tämän viikon ostokset teki 97e.

Vierailija
10/16 |
04.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

On.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/16 |
04.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole laskenut, mitä meillä menee. Mutta ei kai se silloin ole liikaa, jos perhe syö sitä, mitä haluaa, eikä ruokamenot rasita taloutta. Ei kai se mikään itseisarvo ole, että pitää syödä mahdollisimman halvalla, jos varaa on ostaa hintavampiakin asioita. Toki jos syö määrällisesti liikaa, se on haitallista muista syistä.

Vierailija
12/16 |
04.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

On se paljon jos äiti ostaa itselleen 600 eurolla nutellaa ja muu perhe elää 100 eurolla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/16 |
04.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla menee 300/kk. Ostan täysin perus huttua, mutta ei tule kyllä tarjouksiakaan seurailtua.

Vierailija
14/16 |
04.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla menee lähes 600 euroa kuukaudessa omiin ruokiini, vaikka en syö ravintoloissa. Joten mielestäni 700 euroa kolmelle hengelle on hämmästyttävän vähän.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/16 |
04.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

IL:ssä oli viime vuonna kuva äidistä, joka kertoi perheen ruokamenojen olleen yhden kuukauden ajan jotain käsittämättömän vähän; en tiedä, kuinka paljon oli jemmannut. Mutta naisella oli päässään silmälasit, jotka olivat saman vuoden mallia, ja maksavat normaalihintaisina lähes 500 euroa. Siinä sitten lapsukaiset syö hetken aikaa kituisesti eineksiä?

Vierailija
16/16 |
04.02.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän tuo tokikaan teille liikaa ole, jos siihen on varaa, sehän sen määrittää.

Meillä menee vain 300-400e, veikkaan, että samoihin lukemiin päästään kun poika saavuttaa teini-iän, on kova syömään jo nyt päiväkoti-ikäisenä.

Yksinäni söin satasella kuussa, sen verran olen oppinut avioliittoni aikana, että miehet syö huomattavasti enemmän.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme kaksi