Tänään on ensimmäinen Lauantai puoleen vuoteen kun herään ilman krapulaa
Olen aina ennen juonut perjantaisin ja herännyt lauantaisin jäätävän krapulan kanssa. Eilen en juonutkaan ja nyt olen ihan ihmeissäni että wau miten hyvä olo voi olla kun ei ole krapulaa. Sen krapulan oli jo olettanut normaalioloksi. Tämä krapulattomuus tuntuu melkein paremmalta kuin itse känni.
Kommentit (14)
Mikä sinut on ajanut viikottaiseen juomiseen?
No jo oli aikakin. Yritäpä nyt ryhdistäytyä.
Mulla ei ole ollut varmaan vuoteen kokonaista viikonloppua ilman krapulaa. Tänään ei ole, huomenna on.
Edellinen kirjoittaja kirjoitti:
Mikä sinut on ajanut viikottaiseen juomiseen?
Ei ole muita laillisia tai edes sallittuja vaihtoehtoja.
Edellinen kirjoittaja kirjoitti:
Mikä sinut on ajanut viikottaiseen juomiseen?
Jotenkin se kuvitelma, että perjantaisin ja/tai lauantaisin on pakko olla jotenkin ihan huippukivaa ja juhlaa mihin tietysti kuuluu nousuhumala ja alkoholi. Ei missään nimessä voi olla hiljaista ja rauhallista ja mennä aikaisin nukkumaan, sehän on mummojen touhua!
Nyt se juominen alkaa olla jo niin tavallista, että selvin päin oleminen ja krapulatta herääminen tuntuu suurelta juhlalta verrattuna siihen iän ikuiseen litkimiseen ja pahoinvointiin..
Vierailija kirjoitti:
Nyt se juominen alkaa olla jo niin tavallista, että selvin päin oleminen ja krapulatta herääminen tuntuu suurelta juhlalta verrattuna siihen iän ikuiseen litkimiseen ja pahoinvointiin..
Ihmiset on valmiita maksamaan aika kovan hinnan (krapulan) siitä että voi edes hetkeksi unohtaa elämän kurjuuden. Kertoo paljon siitä kuinka ankeaa elämä on pelkästäään selvinpäin. Alkoholia vähemmän haitallisista päihteistä ei haluta edes keskustella. Täysraittius kaikille on utopiaa joka ei onnistu ikinä.
Kumma kyllä tänäänkään ei tee yhtään mieli alkoholia vaikka normaalisti myös lauantaisin on aina pakkko saada jotain juotavaa. Tylsää on muttei vaan tee mieli juoda. Mitä kummaa? Eipähän tarvitse sunnuntaita kieriä krapulassa myöskään.
Odottelen mielenkiinnolla maanantaita ja sitä, huomaanko että olisi yhtään paremmin energiaa töissä. Maanantait on ollut aina ihan hirveitä päiviä viikonlopun ryyppäämisien jäljiltä..
Hienoa. Tasottelulla saisit krapulan taittumaan launataisin. Huom tasottelulla.
Hienoa. Sen kunniaksi maikkariin vaikka syömään kunnon ateria :)
Hienoa! Minä taasen heräsin krapulaan. Niin kuin joka lauantai 7 kk ajan. Pitäisi varmaan lopettaa juominen..