Miten te voitte asua jossain pääakaupunkiseudulla?
Mä olin siellä käymässä ja voi sitä melua ja hälinää ja kiirettä, tuntuu että ihmiset ovat tulleet hulluksi, niin rauhatonta meno oli.
Itse asun maalla ja täällä on niin verkkainen ja rauhallinen elämänmeno että sielu lepää. Ja ihmisetkin ovat erilaisia, ei sellaisia kivikasvoja kuin pääkaupunkiseudulla, täällä osatan hymyilläkin ja sanoa jokunen sana tuntemattomallakin.
Ja lapset olivat minusta todella tottelemattomia ja levottomia, eivätkä äidit välittäneet lapsistaan yhtään, itse saivat pitää huolta itsestään, näin usean tapauksen jossa iso sisarus käytti väkivaltaa pienempäänsä kohtaan ja mitä teki äiti? Käänsi van päänsä.
Kyll pääkaupunkiseudulla asuu tosi sairasta porukkaa!
Kommentit (34)
Ja minä välitän kyllä ihan yhtä paljon lapsestani kuin joku maalaisakkakin ;). Olet saattanut nähdä sitä sun tätä ja painanut mieleesi vain negatiivisen; oletko tullut ajatelleeksi että on vielä loma ja huomattava osa pk-seudun lapsista voi olla aivan muualta kotoisin?
Ja sanoisinpa ettet itse tiedä mitä puhut, jos väität että siellä on rauhallista. Paikka missä minä asun ja Helsingillä on eroa kuin yöllä ja päivällä. Ja väitän että se jatkuva melu ja hälinä ja kiire ei tee hyvää ihmiselle, mutta kaikki ei voi asua maalla, kyllä minä sen ymmärrän. Mutta ihmetten vain.
ap
ettei se sielläkään kovin auvoista se elo ole. 7 vuoden pääkaupunkiseudulla olon jälkeen voin sanoa, etten ikinä palaa sinne!! Täällä ollaan suvaitsevaisempia (tietty poikkeuksia löytyy) eikä esim. hieman erilaista lasta kiusata kuten maalaiskouluissa.
Lisäksi työpaikat ja ystävät ovat täällä. On tekemistä. Kävimme 3kk kokeilun 40km päässä Helsingistä ja hulluksi meinasi tulla, kun ketään ei näkynyt missää. Lisäksi autossa istuttiin jatkuvasti, kun kaikki ohjelma oli täällä.
Mummolassani ei voi olla edes ulkona kesällä, kun itikat syö 5min:ssa. Näin sanoi sukulaisnaiseni jonka 1½ v. pääsee ulos vain hyttysverkon takana istuen. Oih, sitä ihanuutta.
Pk-seutu ei ole sama kuin Helsinki!
Pk-seutu ei ole sama kuin Helsinki!
En ole sanonut noin!
ap
ettei se sielläkään kovin auvoista se elo ole. 7 vuoden pääkaupunkiseudulla olon jälkeen voin sanoa, etten ikinä palaa sinne!! Täällä ollaan suvaitsevaisempia (tietty poikkeuksia löytyy) eikä esim. hieman erilaista lasta kiusata kuten maalaiskouluissa.
eihän siellä ole yhtään mitään tekemistä!! Ja onpa tosiaan täällä kova mekkala, nytkin peräti 3 lintua laulaa!!
Itse olen asunut kummassakin puolet elämästäni.
Maalla asuessani sanoin etten ikinä muuta kaupunkiin ja kaupungissa asuessani sanoin etten muuta ikinä maalle, no nyt asun maalla pienessä kylässä.
Ihmettelen ap näkemystä lasten kasvatuksesta, sillä kyllä maalla lapset saavat mennä ja tulla vapaamin kuin kaupungissa. Kaupungissa saa olla valppaana autoista, ratikoista yms. Kun taas maalla näistä ei hirveästi pelkoa ole. Uskon että kasvatus on ihmisestä kiinni, eikä paikasta, mutta valppaampi kaupungissa on pakko olla.
Nyt minua ei taasen kaupunkiin saa sillä lapset tykkäävät asua maalla ja täällä meillä on kuitenkin työpaikat, isot talot ja vapaata liikkua ja lapset saavat leikkiä rauhassa omassa pihassa ilman pelkoa että joku tulee ja tekee jotain pahaa..
Kyllä kaupungissakin on rauhaisia paikkoja jossa voi asua mutta kerrostaloon minua ei ikinä saisi kaupungissakaan. Ja tiesittähän että suurin osa Helsingissäkin asujista on muuttajia, eikä niitä jotka ovat siellä ikuisesti asuneet. Mutta maalla on mukavaa, ja tätä mukavuutta en kaupunkiin vaihtaisi ainakaan nyt kun lapset ovat pieniä, ehkä sitten jos olisin sinkku tai lapset lähtevät maailmalle, mutta niin kauan haluan asua maalla.
Ei palveluja, mutta samat metelit ja saasteet kun kaupungissa.
:D
Yleensä, varsinkin kun Helsinkiä haukutaan niin ihmiset kuvittelee Helsingin olevan vain keskusta.
En minä nyt niin tyhmä ole että luulisin että olette samaa mieltä kanssani.
Ja itse olen asunut pitkälti yli kymmenen vuotta pääakaupunkiseudulla, joten kokemusta kummastakin paikasta on.
Mutta nyt van en enää ikinä muuttaisi sinne takaisin, vaikka olisi mahdollisuus.
Ja tekemisen löytäminen on minusta mielikuvituksesta ja viitseliäisyydestä kiinni, kyllä löytää tekemistä paikasta kuin paikasta, jos hieman viitsii vaivata päätään, kaikkea ei tarvitse tarjottimella tuoda eteen!
ap
Helsingissä ei todellakaan ole meluisaa KAIKKIALLA, pk-seudusta puhumattakaan!! Olen asunut sekä lähiössä että okt-alueella kilometrien päästä "sivistyksestä", molemmat näistä pk-seudulla!
vaikka kaikki aina sanoo ettei maalla ole mitään..
Tämä on todella pieni paikkakunta missä astaan ja täältä löytyy kaikki kerhot lapsille, äitikahvilat, uimahallit, kirjastot, teatterit yms.
Samoja asioita teen täällä maalla kun siellä kaupungissa aikoinaan. Isoja kauppoja täällä ei ole mutta sitten matkataan läheiseen isompaan kaupunkiin, jossa on CM, anttilat yms. ja matkaan menee se 30min.
Ylioistoja täällä ei ole, joten täyttyy matkata joko tampereelle, ouluun tai helsinkiin sitä varten.
mutta ei voi sanoa että maalla ei ole tekemistä ja harvemmin tarvitsee edes mihinkään lähteä kun lasten kanssa on niin kiva olla kotona kun pystyvät leikkimään vapaasti omalla isolla pihalla missä on kaikki tarvittava. Sitten jos haluaa jotain muuta voi mennä tuohon kylälle missä kaikki tarvittava löytyykin..
on kyllä monesta kiinni ja voin kyllä kokemuksesta sanoa, että on Suomessa seutuja joilla ei kivikasvokin on eläväisempi ja ystävällisemmän oloinen kuin paikalliset (tyyliin naapurit alkaa moikkailla "jo" viiden vuoden päästä ja "piireihin" pääsee parissakymmenessä vuodessa.)
Ts. oma kokemukseni on just päinvastoin, pääkaupunkiseudulla kun ovat tottuneet palvelukulttuuriin ja olemaan ystävällisempiä turisteille.
Puolensa kaikella.
Matkustelu avartaa ja voi hyvinkin huomata, että itse asiassa Helsinki on sopusuhtaisen pieni ja idyllinen ollakseen pääkaupunki. Helsingin meluisuus, kiireisyys ja suurkaupungin meininki on aika kyseenalainen käsite.
Asun kaupungissa, jossa on toistakymmentä miljoonaa asukasta ja oih, kun pääsisin nauttimaan Helsingin rauhasta :)
kantakaupungissa, ihan keskustassa, lähiöissä, monessa eri lähiölssä. Ehkä kaikkiaan yli kymmenessä eri paikassa.
Mieluisin minusta oli Roihuvuori.
ap
samalla tavalla kuin ap... Mutta niitä rauhallisiakin lintukotoja -onneksi!- pk-seudulta löytyy pilvin pimein. Mutta vaativat sit vähän enemmän rahaa.
Täällä Espoossa kuokin omaa maata ja tuijottelen kun vilja kasvaa.
Ei Helsingin keskustasta tarvitse ajaa kuin 10-15 min poispäin, niin johan tulee peltoa ja pöpelikköä vastaan. Helsinki on ihan tuppukylä maailmanlaajuisessa mittakaavassa.
Ei kaupungissa asuminen sovi kaikille, mutta ei sovi maallakaan asuminen. Itse en voisi kuvitellakaan asuvani maalla, tulisin hulluksi :) Me ollaa katsos kaikki erilaisia!
Ja minä välitän kyllä ihan yhtä paljon lapsestani kuin joku maalaisakkakin ;). Olet saattanut nähdä sitä sun tätä ja painanut mieleesi vain negatiivisen; oletko tullut ajatelleeksi että on vielä loma ja huomattava osa pk-seudun lapsista voi olla aivan muualta kotoisin?