2-vuotias aloittaa päiväkodissa... Jännittää, miten se pärjää...
Onneksi pääsee samaan paikkaan isomman kanssa. Kertokaa kokemuksianne?
Kommentit (6)
äidin perään että ihan pelottaa miten siinä mahtaa käydä?
että päiväkoti onkin kiva paikka ja että äiti hakee sieltä aina kotiin. Muista kertoa lapselle, että tulet hakemaan hänet päivän päätteeksi.
No valvoi pari yötä mutta nyt onjo tottunut
yksi parivuotias ja toinen vähän päälle vuoden ikäinen oli äitejen kanssa siellä treenailemassa.
meidän tyttökin meni siellä jo kuin kotonaan, vaikka oltiin ekaa kertaa. tosin tyttö nyt on tosi sopeutuvainen, menevä ja viihtyy muiden lasten seurassa, joten isoja ongelmia tuskin tulee.
isompi menee eskariin, mutta onneksi se on samassa päiväkodissa kuin hoitopaikkakin. On meillä ollu eroahdistusta tämän pienemmän kanssa puolin ja toisin, eka aamuna ei tajunnut itkeä, mutta sitten joka aamu on jäänyt itkemään kun lähdin sieltä. Loppuviikkoa kohden kuitenkin sopeutunut aina vaan paremmin, osasi tänään jopa nukkua päiväunet siellä, alkuviikosta ei suostunut nukkumaan eikä syömään kunnolla. Sydäntä raastaa jotenkin koko juttu :( Isompi on kuin kala vedessä ja innoissaan kavereista. Onneksi on lohtuna pienemmälle jos ihan ylivoimaiseksi pienen ikävä käy.
Ei liian iso eikä liian pieni. T. lto,jonka oma 2,5 harjoitteli tällä viikolla pk:ssa