Mieheni haukkuu meidän vauvaa=(
kusipääksi, paskiaiseksi jne.!!!=(=( mut väittää silti, et rakastaa sitä. Niin varmaan.. Vauvalla koliikki ja itkee paljon, miehellä menee hermo siihen ja sit alkaa huutaa vauvalle, et pidä turpas kii senkin mulkku jne. Miten mulla voi olla noin kauhee mies??!!!!
Kommentit (25)
Miehen on nyt todellakin kehitettävä keinoja hillitäkseen itsensä. Ehdota miehelle, että esimerkiksi aina kun pinna meinaa palaa, niin vie itsensä toiseen huoneeseen tai ulos jäähylle. Tai alkaa hyräillä mielessään jotain, mitä tahansa, renkutusta, joka ohjaa ajatuksia pois omasta kiukusta. Ihminen kyllä pystyy hillitsemään itsensä kun vain haluaa, sitähän me opetamme lapsillemmekin.
Kun teillä on jo kolme lasta, sinun aikasi menee varmasti aika pitkälti lasten kanssa. Ehkä miehesi kaipaa huomiotasi ja turhautuu kun vauvakin vain huutaa ja vie vielä enemmän aikaasi ja huomiotasi.
Kuitenkin minusta on kaikkein huolestuttavinta se, että myös isommat sisarukset kuulevat isän puhuttelevan pikku siskoa tai veljeä noin karmeasti!
Sano miehelle suorat sanat, että nyt on haettava asiaan apua muualta, jos todella ei kykene hillitsemään itseään. Tuollainen käytös ei yksinkertaisesti vetele!
Mieheni on tosiaan luonteeltaan hyvin äkkipikainen ja lyhytpinnainen. Isommille lapsillemmekin ärähtää joskus tosi pahasti! Ja kyllähän mies on valittanut siitä, kun meillä ei enää ole aikaa toisillemme melkein ollenkaan. Täytyis jotenkin saada järjestettyä kahdenkeskistä aikaa ja ottaa kaikki mieltä painavat asiat puheeksi..
AP
Ei vaan millään tunnu löytyvän aikaa siihen=(
Mutta puhun kyllä, ennemmin tai myöhemmin. Luulisin kyllä että mieheni käytös muuttuu ainakin jonkin verran parempaan suuntaan sitten kun vauvan koliikki on ohi.
AP
Auttoi, kun saatoimme edes toisillemme myöntää, että hetkittäin pää on hajoamispisteessä ja annoimme toisillemme pieniä vapaahetkiä. Koliikki on aivan järkyttävä kokemus koko perheelle, hakekaa apua!!!
heikon puolensa. Jos sulkisi kaiken sisäänsä voisi olla todella pelottavaa jossain vaiheessa. Joskus muakin on helpottanut kun sanoin mieheni aikana jotain inhottavaa pahimpana väsymyskautena. Yksin en niin tehnyt?? Miksiköhän, halusinko jotenkin alitajuisesti tukea tai jotain .. näyttää miehelle että olen poikki.
Että ymmärrettäväähän tuo on. Mutta käske hillitä itsensä, ei vauva sitä tahallaan tee eikä vittumaisuuttaan, hoe sitä. Ja Sano ettei kiroile, vauvalla varmaan itelläki paha olla ni kiroileva syli ei luo minkäänlaista turvaa, eikä lämpöä. Yrittäkää keksiä ratkaisu.
ennen kuin joudut huomaamaan, että se myös pahoinpitelee lastasi.
taitaa olla mies aika hukassa pienen vauvan kanssa olemisessa? Olisi hyvä saada hänet ymmärtämään, että vauvakin on jo ihan oikea ihminen, joka välittää siitä mitä hänelle puhuu. Ja erityisesti, että miten hänelle puhuu. Jos sanat on lempempiä niin yleensä puhetyylikin muuttuu ja silloin lapsi rauhottuu ja kokee olonsa turvalliseksi. Jos huutaa ja kiukkuaa, niin tarttuu lapseenkin.
Puhuuko mies muutenkin noin vaan vaan lapselle? Jos pelkää olevansa pehmö nössö jos puhuu lempeitä? ;-)
Puhuuko se aina noin rumasti? Sullekin, jos tulee erimielisyyksiä?
Ihmisten nimittely ei kuulu asiaan. Käske sen lopettaa, ei noin huonoa käytöstä voi sietää.
Muuten kuin henkisesti.. Mut mulla kyl menee arvostus miestäni kohtaan kohta kokonaan!!!
AP
Ja jos vauvaa haukkuu noilla sanoilla, käykö ehkä seuraavaksi kiinni, kun impulssikontrolli oikein pettää. Ota puheeksi neuvolassa, ehkä psykologi tms. voisi auttaa perhettänne ja erityisesti isää kasvamaan vanhemmaksi.
mutta ei ihan täysin tajua miksi se huutaa ja että ei huuda ilkeyttään ja mies kun menettää hermonsa, sanoo ehkä jotain mitä ei oikeasti edes tarkoita!?
fyysiseen väkivaltaan :o( Kuulostaa kamalalta, hae apua ennen kuin on liian myöhäistä. Miehesi ei taida olla kasvanut vastuuntuntoiseksi aikuiseksi.
En tiedä ketään normaalia ja aikuista ihmistä, joka nimittelisi lastaan mulkuksi yms. Herranen aika. Ei normaalit ihmiset nimittele ketään tuolla tavoin!
Mitäs sitten, kun lapsi on uhmaiässä? Sama nimittely jatkuu?'
Laitas miehes seinää vasten tai vaihtoehtoisesti ulos koko kämpästä. Tuollainen käytös kielii siitä, että on oikeasti itsehillintä ongelma ja lapselle on siitä haittaa.
esim. varhaisesta vuorovaikutuksesta.
Miehesi ei varmaankaan ole sisäistänyt sitä, että vaikkei vauva ymmärtäisikään sanoja, ei aikuisen pidä silti sanoa ja huutaa mitä tahansa. Lapsen kehitykselle on erittäin tärkeää, että hän voi tuntea itsensä rakastetuksi ja hyväksytyksi. Aikuisen on pystyttävä olemaan lapselle aikuinen, ei voi käyttäytyä kuin olisi kakara itsekin. Miehesi on nyt löydettävä muita tapoja purkaa väsymyksensä, turhautumisensa ja vihan tunteet. Kohde ei saa olla vauva, ei edes sanallisesti. Koliikki vaatii voimia molemmilta vanhemmilta varmasti tuplasti ellei triplasti " tavalliseen" vauvaan verrattuna, eikä vauvavuosi ole varmasti kenellekään pelkkää aurinkoa.
Meillä on myös 2 isompaa lasta, joille ei ollut tollanen niiden ollessa vauvoja. Ei ainakaan siinä määrin kuin nyt. Kyl mies muakin haukkuu jos meille tulee riitaa, mut ei ehkö noin pahasti kuin nyt tätä meidän vauvaa. Ehkä mun miehellä on vaan napsahtanu päässä....
Henkinen pahoinpitelyhän on kaikkein pahinta! Kehon mustelmat ja ruhjeet paranevat, mutta mielen mustelmat ja ruhjeet ei välttämättä parane koskaan!!
Jätä Se Sika Vauvasi Ansaitsee Parempaa!
Mielummin sitten vaikka eroan. Oon sanonu miehelle monta kertaa, ettei sais puhuu vauvalle noin rumia, mut ei kuulema pysty hillitsee itteensä=(
puhu siitä hänen kanssaan ja vaadi häntä hillitsemään kielenkäyttöään. Vauva ei sanoja ymmärrä, mutta äänenpainon kylläkin. Jos oma mieheni puhuisi noin, meillä olisi todella paha kriisi tiedossa. Meillä minä olen se suustaan pahempi, mutta ei tulisi mieleenkään haukkua lasta saati sitten pientä viatonta vauvaa noin rumasti!