Hyh miten ilkeitä ihmisiä on terveydenhuollossa töissä. Ilkeitä, kateellisia, suorastaan pahoja ihmisen irvikuvia.
Se tuli taas selväksi kun kävin tekemässä pitkästä aikaa sijaisuuden kaupungin kotihoidossa. Katselin sivusta kuinka kolme ihmisen irvikuvaa oli ottanut hampaisiinsa tunnollisen työntekijän. Työntekijän antaessa raporttia haukoteltiin näyttävästi, vaihdettiin merkitseviä katseita ja pyöräyteltiin silmiä, heitettiin vähätteleviä kommentteja. Selän takana vihjailtiin miten joidenkin miesasiakkaiden lähentelyt ja törkeät kommentit on tuon nuoren, iloisen ja elämänmyönteisen hoitajan omaa syytä jne.
Tuon hoitajan kanssa oli ilo tehdä töitä. Hän oli ahkera ja tunnollinen. Myös hänen jälkeensä oli kiva mennä töihin, koska hän oli hoitanut hommat kunnolla ja jättänyt siistiä jälkeä.
Nuo kolme naista olivat koko ajan naamaltaan happamia, sanoiltaan töykeitä. Yksikin niistä jo isoäiti-ikäinen, ja piti tuota peliä nuorten Komulaisen kanssa. Oli huvittavaa katsoa sivusta heidän peliään. Heidän törkeytensä ja itsensä ylentäminen oli niin selkeästi havaittavissa. Toivon että tuo hyvä hoitaja löytää jostain arvoisensa työpaikan.
Hyi! Mikä teitä tällaisia ihmisper seitä vaivaa? Mikä helvetti teillä on mennyt pieleen?
Kommentit (51)
Tuollaista se on monessa paikassa, eikä sijaisia meinaa saada.
Aloitukseni poistettiin jostain syystä, siksi laitoin uudelleen. Tämä on ihan oikea ongelma naisvoittoisessa terveydenhuollossa.
Potilas/asiakas kärsii teistä mielenvikaisista silmienpyörittelijä-kiusaajista! Kukaan kun ei halua tulla sinne teidän toimipaikkaan enää töihin kokemustensa jälkeen. Sana leviää teistä kyllä.
Ap
Usein naisten työpaikoissa ja varsinkin terveydenhuoltoalalla on juuri aloittajan tapainen työkulttuuri. Jokainen yrittää päästä pätemään ja juoruilla selän takana. Omat silmäni ovat alkaneet hiljattain avautua omassa työpaikassani, työyhteisössä on muutama jotka keräävät piiriä ympärilleen. Puhuvat sitten erittäin kriittiseen sävyyn. Ei vaan jaksa kuunnella enää, työpaikan vaihto on ollut mielessä jo useamman kerran.
Just, näin oikein silmissäni nuo hapannaamat luonnottoman värisissä hiuksissaan ja muovisankaisisa silmälaseissaan.
Vierailija kirjoitti:
Miksi aiempi aloitus, johon vastasin, poistettiin?
Siksi kun olet ilkeä häirikkö
En ole potilaana huomannut mitään tuollaista. Hoitajat olivat ystävällisiä toisilleen.
Kuten aiemmassa viestissäni kerroin, niin minua kiusattiin aivan yhtä paljon kuin muitakin koulumaailmassa, joten minua ei kiusata työpaikoissa, harrastuspiireissä, sukulaisten tai ystävien taholta.
Hyvin monia palstalaisia kirjoitusten perusteella kiusataan. Surullista.
Niin ei se oikein houkuta työntekoon kun tietää että suurin osa on juuri tuollaisia.
Todella ikävää..itse myös joutunut sosiaalialan työpaikassa kiusatuksi. Lähdin menemään koska en siedä hyeenoita.
On ystävällisiä hoitajia ja on ilkeitä. Kumpiakin olen nähnyt. TYKS:n leikkaussalissa ilkeimmät ja ikävimmät.
Vierailija kirjoitti:
Just, näin oikein silmissäni nuo hapannaamat luonnottoman värisissä hiuksissaan ja muovisankaisisa silmälaseissaan.
Haha, kuvailit nämä naiset juuri oikein! Istuvat juuri tuon näköisinä tukkaansa pöyhien ja rillejään kohennellen kahvipöydässä jalat ristissä. Nyrpeä ilme naamalla kuoritaan omenaa ja lohkotaan siitä pieniä paloja yrmeään leipäläpeen josta taas suun ollessa tyhjä tulee jotain pahansuopaa kieroilua.
Ap
Näin se menee. Nuoret vaihtuavat työnantajaa loputtoman pätkätyökierteen jälkeen ja tämä oman takapuolensa leventämiseen keskittyvä osasto jää moneen paikkaan happanemaan ja alisuorittamaan.
Joo, en ymmärrä sitä, että monia mukavia nuoria hoitajia tuolla tavalla kyykytetään. Lopulta he oppivat tavoille, ja sitten ainakaan kukaan ei ole sen onnellisempi kuin se toinen.
Vierailija kirjoitti:
En ole potilaana huomannut mitään tuollaista. Hoitajat olivat ystävällisiä toisilleen.
Kuten aiemmassa viestissäni kerroin, niin minua kiusattiin aivan yhtä paljon kuin muitakin koulumaailmassa, joten minua ei kiusata työpaikoissa, harrastuspiireissä, sukulaisten tai ystävien taholta.
Hyvin monia palstalaisia kirjoitusten perusteella kiusataan. Surullista.
Palstalaisia kiusataan aina ja kaikkialla. Murheellista, kun heidän oma elämänsä on täysin tasapainossa eikä ole minkäänlaisia mt-ongelmia.
Valitettavasti, näitä "Tuhkimon ilkeitä sisarpuoli tyyppejä" joutuu sietämään työpaikoilla.
Vierailija kirjoitti:
Aloitukseni poistettiin jostain syystä, siksi laitoin uudelleen. Tämä on ihan oikea ongelma naisvoittoisessa terveydenhuollossa.
Potilas/asiakas kärsii teistä mielenvikaisista silmienpyörittelijä-kiusaajista! Kukaan kun ei halua tulla sinne teidän toimipaikkaan enää töihin kokemustensa jälkeen. Sana leviää teistä kyllä.
Ap
Tee pieni palvelus sille kunnolliselle ja kivalle hpitajalle. Kerro hänestä eteenpäin. Kerro esimiehelleen, kerro ääneen hänelle itselleen. Hyvä pitää saada näkyväksi ja hyvä ihminen pitää pitää hoitotyössä, ei näitä vanhoja hapannaamoja. Ole kiltti ja kerro hyvästä tyypistä mahdollisimman monelle.
Sijaisena vanhustenhoivapaikoissa ap: n kertoma on erittäin yleistä. Paikkoihin on muodostunut muutaman työhönsä kyllästyneen akan muodostama piiri, johon ei ulkopuolisia suvaita. Kyylätään ja juorutaan, yritetään savustaa ulos, teetetään kaikkein raskaimmat hommat, itse juostaan tupakalla porukalla jne. Ei katsota hyvällä, jos sijainen on ahkera, viihtyy asukkaiden kanssa, ei vietä aikaansa juoruten kahvihuoneessa. Hoitoalalla on järkyttävän huono ilmapiiri.
Niinpä. Miksi työpaikoissa hallitsevat nämä kiusaajat. Ehkäpä siksi, ettei hyvät tavat omaavat halua alkaa "tappelemaan" näiden yksinkertaisten ääliöiden kanssa. Tosin pitäisi vain viitsiä.
En ylipäätään tajua, miksi hakeutua hoitoalalle, kun vihaa ihmisiä ja elämän tehtävä on tehdä mahdollisimman surkea olo mahdollisimman monelle? Eikö tuolla tuhovimmalla ja piiloaggressiolla kannattaisi vaikka mennä raksalle moukaroimaan seiniä säpäleiksi tai jotain muuta rakentavaa? Ei ole reilua, että ihmiset sairaana ja heikossa asemassa joutuu tällaisten ihmisten hampaisiin.
Miksi aiempi aloitus, johon vastasin, poistettiin?