Ystävä väittää aina olevansa oikeassa ja se loukkaa :(
Viimeksi, kun tapasimme, oli sitä ennen sanonut, että lähtee illalla puoli kuuden aikaan. Lähtikin jo viideltä ja, kun harmittelin, että hänen täytyy lähteä, kun olisi ollut vielä uusi lautapeli kesken ja luulin voivamme pelata sen loppuun. Hän väitti, että oli sanonut olevansa viiteen-puoli kuuteen. Itse hyvin muistan hänen puhuneen ainoastaan puoli kuudesta.
En halua vaikuttaa pikkutarkalta eikä minua niin haittaa, että hänen täytyi lähteä aiemmin. Eikä tuo tapaus edes ole ainoa. Aiemminkin ollut epätarkkuuksia mm. tapaamispaikassa ja väittänyt, että meidän piti tavata jossain muualla, vaikka asia ei näin ollut.
Mutta tuo, että nimenomaan antaa ymmärtää, että minä muistin asian väärin eikä muka koskaan voisi itse erehtyä, loukkaa. En viitsinyt asiasta enempää väitellä enkä ketään pidättele, jos jokin meno, mutta jäi silti itselle paha mieli asiasta :(
Up