Millainen puheäänesi on?
Toisen ketjun innoittamana tuli tällainen mieleen. Minkälainen oma puheäänesi on?
Minun puheääneeni on kiinnitetty huomiota usein. Puheääneni on naiseksikin pieni ja korkea. Eräs opettajani sanoi sitä radioääneksi, eräs toinen sanoi sen olevan liian hento (nämä siis esitelmiä pitäessäni opiskeluaikoina). Monet ystävänikin ovat sanoneet että ääneni on pieni, hellä tai erikoinen. Puhelinmyyjät ovat joskus pyytäneet hakemaan äidin puhelimeen, kun olen vastannut. Ovat siis luulleet minua lapseksi. Tavallaan pidän omasta äänestäni, mutta toisaalta kaipaisin matalamman äänen tuomaa uskottavuutta. Olen kuitenkin jo 4-kymppinen nainen.
Kommentit (25)
Lapsellinen ilmeisesti, koska puhelinmyyjät usein kysyvät pääseekö äitini puhelimeen.
Melko samanlainen kuin Tuksulla. :/
Vierailija kirjoitti:
Miehisen kolkko.
N 34
Niin mullakin, miehellä pikkuoravat.
Että rasittaa välillä kuunnella sitä.
Kamala honotus. :(
Ei se mun omassa päässäni kuulosta siltä ollenkaan.
Kuulostan ihan Barry Whiteltä.
M 45
Omasta mielestä möreä ja kolkko naiseksi, mikä on hassu kontrasti pieneen kokooni ja hyvin naiselliseen ulkonäkööni.
Mutta ilmeisesti se ei muiden korvaan aina ole, koska olen usein kuullut kehuja äänestäni. On sanottu samettiseksi ja täyteläiseksi ja sellaiseksi, jossa on auktoriteettia.
Matalaa honottavaa muminaa joka hukkuu aina taustahälyyn ja joudun jatkuvasti toistelemaan sanomisiani ja artikuloimaan korostetun selkeästi. Jos taas yritän puhua kovempaa liian pitkään, ääni väsyy ja muuttuu käriseväksi ja kurkkuun alkaa kertyä limaa.
Melkein yhtä ruma kuin lauluääneni.
Ällä on sellainen siltsu-ällä. Ääni narisee ja omaa äänitettyä ääntä ei mielellään kuuntele. Mutta joskus aikoinaan muutamakin naispuolinen ihminen oli ihastunut ääneeni, nyt ei ole hetkeen tullut kommentteja.
Mulla Munamiehen ääni ja Sanna Marinin taukorytmitetty puhetyyli.
Ainoa kuvaus jonka olen kuullut on korkea - eli siis lapsekas ja naisellinen, oletan.
En tiedä miksi, mutta minulla on siitä erikoinen ääni, ettei vanhemmat ihmiset saa puheestani selvää. Vaikka puhuisin selkeästi ja kovaäänisesti, niin silti heiltä menee puolet ohi.
Matala (naiseksi) ja pehmeä, sellainen seksipuhelinääni.
Ihan erilainen kuin olen luullut. Soitin radioon ja kun se puhelu tuli ulos, en olisi tunnistanut jos en olisi tiennyt, että itse puhun?! Tosin varmasti radiosta puhelimen kautta tuleva ääni on erilainen kuin "suorana" tuleva.
Altto. Omiin korviin ihan kiva ja selkeä, mutta äänitettynä tätimäisen lälly.
Kuin Juha Miedossa jurrissa höystettynä krapulaisella Kike Elomaalla.
Miehisen kolkko.
N 34