Millaiset kokkailut teillä näin sunnuntaina?
Itsellä tapana sunnuntaisin (ja/tai lauantaisin) kokata tosi iso annos jotain, mitä sitten syödään monta päivää peräkkäin. Asun yksin eikä tee tiukkaakaan syödä samaa ruokaa vaikka kolmena, neljänä päivänä peräkkäin. Osa sitten pakkaseen. En mitenkään jaksa viikolla töiden ja harrastusten jälkeen alkaa erikseen kokkaileen.
Tänään tuli tehtyä todella iso kattilallinen kalakeittoa. Maistuupa hyvältä pitkästä aikaa :)
Kommentit (20)
Eilen tein peuran filettä, juuressosetta ja vihreää salaattia. Samaa syötiin tänään.
Tänään lounaaksi sipuli-selleri munakas ja illallikseksi pasta ja itsetehty pesto. Huomenna taas uudet ruuat.
Kasviscurrya, kana-nuudeliwokki ja tälle päivälle vihreät pavut, kuha ja voikastike. Näillä mennään koko viikko, myös eväät töihin. Perjantaisinsitten jotan nopaa pizzaperjantai, wraopeja, ravintolasta. 3 hlö, kahdelle työeväät, ruokakauppaan n. 100e/,vko ml. Hygieniatuotteet.
Kasvispitsaa jonka pohja oli tehty kvinoa- ja kikhernejauhoista, valitettavasti ei ollut kovin hyvää. Illalla papu-perunasalaattia.
Kermaista pekonivalkosipulipastaa tein lounaaksi. Oli myös salaattia.
Päivälliseksi tulee hirvikeittoa ja itseleivottuja rouhesämpylöitä voilla.
Pastavuokaa ja salaattia. Niitä myös huomenna evääksi töihin. Sunnuntaisin teen yleensä jonkun nopean ruoan, koska muutenkin valmisteltava juttuja alkavaa viikkoa varten, enkä halua että kokkailu vie liikaa aikaa.
Mikrotettu pakastepizza (kebab) lisäjuustolla, oreganolla ja valkosipulilla.
Uuden vuoden ja tammikuun alun kunniaksi päätettiin syödä pakastinta tyhjäksi koko tammikuun ajan.
Tänään oli lounaaksi haukipullia ja perunoita kermaviilikastikkeen kanssa (ja salaatti). Päivälliseksi on tulossa munakas orakas- ja tattitäytteellä ja vaaleaa leipää. Huominenkin ruoka on tiedossa: kanakastiketta. Ja aamu- ja välipaloiksi jogurttia ja marjoja.
Tein tänään kievin kanaa, perunamuusia, herneitä ja sekasalaattia. Iltapalaksi laitan myöhemmin lettuja pakastemansikoiden ja kermavaahdon kanssa.
Paistettua naudanmaksaa, kermainen viskikastike, röstiperunat ja yrttiporkkanat. Jälkkäriksi banana split.
Aamulla sämpylöitä, päivälliseksi stroganoffia ja jälkkäriksi mustikkapiirakkaa vaniljakastikkeella
Noista riittää huomisellekin
Kanapataa teen kohta ja riisiä kaveriksi, sitä myös huominen päivällinen. Ti teen kinkkukiusauksen jota myös ke päivällinen. To kasvissosekeitto+tuore leipä, pe jokaviikkoiseen tapaan tilaamme ulkoa ruoan.