Mitkä leivonnaiset ovat mieleesi, mitkä taas eivät maistu?
Itse tykkään juustokakusta, mutta kaikenlaiset täytekakut ällöttävät. Makeaa en yleensäkään pysty syömään paljoa
Kommentit (33)
Suklaaleivokset, kakut, pullat, melkein kaikki perinteiset ja makeat leivonnaiset ovat makuuni.
En pidä sitrusleivonnaisista enkä juuri välitä juustokakuista.
Siskoni tekemät korvapuustit parhaita👍
Mm. Lidlissä myytävät ikuisuuskuivakakut järkyttävän makuisia.
Päiväystä vuosiksi.
En pidä porkkanakakusta, jossa on juustoa kuorrutteessa. Maut eivät sovi samaan kakkuun.
Vanhan ajan leivonnaiset ovat nykymakuun usein kuivia ja mauttomia, tyyliin hannatädin kakut.
Tuore leivonnainen
Teollinen kääretorttu, muisto lapsuudesta. Vieläkö niitä myydään?
+ kermakakku
- tuhatlehtiset, baclava
Vierailija kirjoitti:
Siskoni tekemät korvapuustit parhaita👍
Mm. Lidlissä myytävät ikuisuuskuivakakut järkyttävän makuisia.
Päiväystä vuosiksi.
Sokeri säilöö.
Pidän hyytelökakuista joissa ei liikaa liivatetta ja täytekakuista jotka on tehty oikeista marjoista.
En pidä mokkapaloista.
Vierailija kirjoitti:
Tuore leivonnainen
Teollinen kääretorttu, muisto lapsuudesta. Vieläkö niitä myydään?
Kääretorttuja on myynnissä enemmän kuin koskaan, ja suomalainen teollinen hakkaa surutta ulkomaiset.
Ylipäänsä kaupan kakut ja munkit on hirveitä.
Hyvää saa kun tekee itse.
Kuivakakuista ja maustetuista tällaisista en pidä enkä mustikka-tai muista marjapiirakoista. Kaikki suklaiset kakut ja leivonnaiset sekä pullat ja donitsit ihania!
En tykkää viinereistä, berliininmunkeista enkä muista täytetyistä munkeista, hedelmäkakuista, banaanin makuisista leivonnaisista enkä prinsessakakuista tai muista marsipaanikuorrutteista. Kermakakut on siinä ja siinä, kevyemmät versiot missä kermakuorrutus ei ole kovin paksu ja täytteenä on marjoja, on yleensä hyviä.
Tykkään tavallisista rinkelin muotoisista munkeista, suklaakakuista, brownieista, tiikerikakusta, porkkanakakusta, pikkuleivistä ja amerikkalaistyylisistä cookieista, juustokakuista jos ne on tehty ilman liivatetta, mustikka- ja kuningatarpiirakoista, korvapuusteista ja unelmakääretortuista.
En tykkää täytekakuista, berliininmunkeista, piparkakuista, kääretortusta, bébé-leivoksista, sacherkakusta(menee vähän täytekakkujen alle jo)...
Tykkään oikeasta juustokakusta(New York), taatelikakusta, macaronseista, tuulihatuista, marjapiirakoista, omenapiirakasta, mokkapaloista, sitruuna- ja mustikkamuffinseista
Vierailija kirjoitti:
En pidä porkkanakakusta, jossa on juustoa kuorrutteessa. Maut eivät sovi samaan kakkuun.
Vanhan ajan leivonnaiset ovat nykymakuun usein kuivia ja mauttomia, tyyliin hannatädin kakut.
Hanna-tädin kakut on tosi hyviä kun ne saa oikein, mutta harmi kun usein se rakenne jää liian kuivaksi ja kovaksi.
Ihania ovat berliinin munkit, mokkapalat, donitsit ja juustokakut. En juuri välitä täytekakuista, kuivakakuista tai pullista ja inhokkeja ovat manteliuutetta tai alkoholia sisältävät leivonnaiset.
En pidä: suklaakakuista tai -leivoksista (näitä suorastaan inhoan) ja leivoksistsa, sellaisista missä maistuu voimakkaasti banaani, kermakakuista enkä sokerimassasta. Mantelimassa menettelee, ei pahaa eikä hyvää.
Pidän marjapiirakoista, kääretortuista marjaisella täytteellä, sitruunaista ja hedelmäisistä. Tykkään myös hyvistä pikkuleivistä ja kuivakakuista. Tavallinen pulla on hyvää, niin marjatäytteillä, ihan peruspulla tai korvapuustit. Vaniljan maku leivonnaisissa menee aina, oli leivonnainen mitä tahansa.
En pidä viinereistä (ällöttävä hillo-kreemiyhdistelmä ja taikina), hillotäytteisistä perinteisistä kermakakuista, berliininmunkeista kuorrutuksen vuoksi, liivatejuustokakuista.
Pidän amerikkalaisesta juustokakusta, norjanmunkeista, sacherkakusta, marjapiirakoista, korvapuusteista ja hyvästä peruspullasta (jonkun itse tekemästä, ei leipomosta).
Mieleeni ovat laadukkaat ja hyvistä aineista tehdyt kakut, sekä kuiva- että täytekakut, ihan tuoreet munkkirinkilät sekä rahkapullat.
Valmishalpakakuista ja muista vastaavista leivonnaisista, joissa on paljon lisäaineita, en tykkää. Myöskään donitsit eli sellaiset kuorrutetut ja täytetyt, joita esim. Arnoldsissa myydään eivät ole erityisen suurta herkkuani. Ne ovat hieman liian imeliä ja upporasvan tuoksuisia. Melkein meinaa pyörtyä siitä imelästä tuoksusta kun kävelee jossain ostoskeskuksessa donitsipaikan ohi.
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Fazerin Texas pulla😊
Ainoa pulla mitä syön.
Aleksanterin leivos
Banaanimunkki