MISTÄ YLI 50 VUOTIAS SAISI USKON TULEVAISUUTEEN JA INNON TAKAISIN?
Olen yli 50 vuotias yrittäjä, korona vienyt tulot.
En ole varma selviänkö kesään asti.
Kustannustuet menee twerkkaajille, ym hyödyllisille yrityksille.
Nuoruus ja kauneus mennyt...
Ihanat lomat ja työnpuolesta matkustaminen loppu (kansainvälinen nettikauppa söi kysynnän)
Ei kaikista vioi tulla nettikauppiaita..kutsukaa minua jämähtäneeksi.
Rahat loppu..voimat loppu.
Kouluttautuminen siivoojaksi tai perushoitajaksi?
MISTÄ YLI 50 VUOTIAS SAISI USKON TULEVAISUUTEEN JA INNON TAKAISIN?
Kommentit (15)
Eipä kiinnosta porvarin valitus..vai väärille firmoille on tuet valuneet
just joo.....
Mitä vikaa on twerkkaamisessa?
Työllistää ja on hyvä kuntoilumuoto.
Älä anna oman katkeruutesi syödä sinua.
Hyvää uuttavuotta ja jaksamisia.
Laihduta ja rakastu. Mulla toimi noi.
Unohda ikäsi. Ehdit vielä vaikka mitä. Mikä kiinnostaa?
Tsemppiä, ja ajattele asiaa niin että viisikymppisellä on aika vähän tulevaisuutta enää jäljellä, joten siihen riittää pienempikin usko.
Sun elämä on loppusuoralla. Et ole enää nuori eikä sinusta sellaista tule. Jos et sitä hyväksy turha kysellä muitakaan elämänohjeita. Työ- parisuhdemarkkinoilla olet pelkkä ongelmajäte, joten niiden varaan ei kannata rakentaa.
Vierailija kirjoitti:
Sun elämä on loppusuoralla. Et ole enää nuori eikä sinusta sellaista tule. Jos et sitä hyväksy turha kysellä muitakaan elämänohjeita. Työ- parisuhdemarkkinoilla olet pelkkä ongelmajäte, joten niiden varaan ei kannata rakentaa.
Älä ole tuollainen mölli.
Olen päättänyt antaa elämän soljua.
Kolme kertaa polttanut itseni loppuun uurastaessa perheelle elantoa ja nyt on lapset lentäneet pesästä jo aika päivää sitten.
Tämän enempää en pysty. Olen hyväkuntoinen normaalipainoinen koulutettu asuntovelallinen ja jos kukaan ei huoli töihin niin mitään enempää en voi tehdä.
Vierailija kirjoitti:
Olen päättänyt antaa elämän soljua.
Kolme kertaa polttanut itseni loppuun uurastaessa perheelle elantoa ja nyt on lapset lentäneet pesästä jo aika päivää sitten.Tämän enempää en pysty. Olen hyväkuntoinen normaalipainoinen koulutettu asuntovelallinen ja jos kukaan ei huoli töihin niin mitään enempää en voi tehdä.
Jää eläkkeelle.
Söpösanna ajaa juuri sinun asiaasi ap. Not.
Aloita puutarhanhoito. Todella terapeuttista ja kaikkea kasvua odottaa innolla. On auttanut ainakin omaan masennukseen.
Minun alaltani loppuivat pienyrittäjän työt muutama vuosi sitten, mutta korona olisi vienyt ne joka tapuksessa myöhemmin. Olin yksinyrittäjä yli vuosikymmenen ja - vastoin tällä palstalla yleistä luuloa - en saanut koskaan mitään tukia, vähennyksiä tai helpotuksia, vaan jouduin yrittäjäksi laittoman irtisanomisen seurauksena. Nollasta alkaneella yrittäjällä ei ollut suojaverkkoja, ja se kostautui.
Jos pystyt kouluttautumaan uudelle alalle, kouluttaudu. Jos sinulla nimittäin on koti ja terveys jäljellä, selviät kyllä. Minulla ei ole, ja koska asiat ovat jo pitkään menneet huonompaan suuntaan ja minulla on koko ajan it*em*rha vähintään jossain aivojen nurkassa suunniteltavana, läheisetkin ovat kaikonneet.
Tämä palsta muuten ei ole oikea paikka keskustella tällaisesta asiasta. Ei sellaista paikkaa taida edes olla. Täällä saa niskaansa vain tietämättömyyden ja vahingonilon kuonalastin, mutta saavathan sen toki muutkin kuin yrittäjät.
Niin kauan kun on terveyttä, ei kannata menettää toivoa. Käypä keskustelemassa vaikka saattohoitopotilaiden kanssa. Raha on aina vain rahaa. Suomessa on kuitenkin hyvä sosiaaliturva. Luonnossa voi liikkua ilmaiseksi, kirjastoissa lukea / lainata. Tsemppiä!
jdfsdlf kirjoitti:
Niin kauan kun on terveyttä, ei kannata menettää toivoa. Käypä keskustelemassa vaikka saattohoitopotilaiden kanssa. Raha on aina vain rahaa. Suomessa on kuitenkin hyvä sosiaaliturva. Luonnossa voi liikkua ilmaiseksi, kirjastoissa lukea / lainata. Tsemppiä!
Rahanpuutteen vuoksi voi menettää terveytensä; minulle kävi niin. Sosiaaliturva on Suomessa hyvä, mutta nimenomaan pienyrittäjät voivat joutua rimpuilemaan yrittäjyyden ja tukien välimaastossa niin pitkään, että kolikkoakaan ei saa mistään. Ja rahanpuutteen vuoksi voi menettää terveytensä. Ja sellaista oravanpyörää loppuikä, lyhyt loppuikä.
Minä muuten vedän sumeilematta t*rpaan sitä ihmistä, joka seuraavaksi tulee selittämään minulle, että raha on aina vain rahaa. Suomessakaan ei ilman rahaa pysty elämään.
OLetko ajatellut seuraavaa elämääsi?
Ehkä olisi aika?
Ei ole liian myöhäistä ottaa pyhää henkeä sisään..
Ja häätää stana ulos
Nyt on aika uudelle