Lasku ulosottoon, menevätkö luottotiedot?
Minulla meni suoraan ulosottokelpoinen saatava ulosottoon, (en halua tarkemmin selittää miksi), eli menivätkö luottotietoni?
Kiitos, jos joku asiasta tietävä viitsii auttaa!
Kommentit (5)
Minulla meni kerran 40e suuruinen lasku laiskuuttani ulosottoon, mutta soitin toimistoon ja sovin että saavat miinustaa sen veronpalautuksistani jolloin en saanut merkintää.
Yleisesti jos lasku menee oikeuteen/ulosottoon asti eikä maksa sitä sen 14vuorokauden aikana, menee luottotiedot.
Kolmonen korjailee, että kakkonen vastasi selkeämmin ja paremmin :)
Esimerkiksi vakuutuslaskut on sellaisia että on suoraan uo kelpoisia, mutta soitat sinne uo:lle ha sovit maksussa vaikka osissa niim ei mene luottotiedot :)
Uo lähettää kyllä myös laskun siitä saatavasta.
Kun lasku menee ulosottoon, sieltä tulee ensin maksukehotus. Jos et pysty sitä maksamaan, soita ja sovi maksuaikataulu. Jos et pysty maksamaan sinulle tulee ilmoitus ulosmittauksesta (pvm ja kellonaika), jossa sinusta riippumatta tehdään päätös ulosmittauksesta esim. palkasta osa ko. maksuihin. Tästä ulosmittauksesta vasta seuraa merkintä luottotietoihin. Jos siis sinulle tulee ilmoitus ulosmittauksesta, kannattaa maksaa ko. maksu ennen ulosmittauspäivää ja vielä soittaa ulosottomiehelle ja kertoa, että on hoitanut maksun, niin ei tule merkintää.
EI mene automaattisesti. Menee vasta jos joudut käräjille laskun takia, tai jätät ulosotossa laskut maksamatta ja ulosottojmies tekee varattomuuspäätöksen. Muista, että ulosoton kanssa voi sopia myös maksujärjestelyistä, jos ei pysty kerralla maksamaan velkaansa.