Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Keittiön kaappien nuppien valinnasta.

Vierailija
06.06.2014 |

Sopiiko harmaat nupit keittiöön jossa on vaaleat kaapinovet ja luumupuun väriset (ruskeat)  tasot? Vai sopisiko antiikkimessinkiset paremmin?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
06.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu keittiön muusta tyylistä ja ovien ynnä nupien mallista. Harmaat kuulostaa näin näkemättä hyvältä, mutta silmä kertois paremmin. Ota kuva ja linkitä.

Vierailija
2/9 |
06.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Harmaat? Siis harmaaksi maalattu puu tai harmaa muovi: Ei sovi. Toi messinki vois sopia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
06.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

En nyt saa kuvaa linkitettyä, mutta kyse sellaisesta ihan perusnupista, pyöreä, rosterinen, kiiltävä. Ja keittiöön ei tule mitään rosterista muuten, jääkaappi ja pakastin on valkoiset, ainoastaan tiskialtaat "samaa sävyä" :) Lämminsävyinen keittiö muuten siis.

ap

Vierailija
4/9 |
06.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos keittiö on muuten hengeltään moderni, niin messinkinen voi vaikuttaa ummehtuneelta. Rosterinen kuulostaa  siksi paremmalta. Mut riippuu tosiaan monesta muustakin jutusta... Toisaalta messinki sopii lämpimänsävyiseen keittiöön kuulotuntumalta hyvin. Mahdoton näkemättä sanoa varmasti, mut - rosteri.

Vierailija
5/9 |
06.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei antiikkimessinki ainakaan vaaleaan puuhun sovi.  Vaikea sanoa, kun ei tiedä, millaiset ne aapeen"vaaleat"kaapinovet on, eli onko ne vaikka koivunväriset vai vaaleanvihreäksi maalatut vai mitkä. Ja onko ne "nupit" siis oikeasti nupit niin kuiin1970-luvulla vai tämmöiset nykymalliset 2 kohdasta kiinni ruuvattavat vetimet. 

 

Jns ovet on maalattu (eikä millään kuultomaalilla, vaan tasavärisiksi) ja malli on 70-luvun nupi, antiikkimessinki voi toimia. Jos ovet on jotain puunväriä, mieluummin sit se harmaa, jos mitään muuta vaihtoehtoa ei ole.

Vierailija
6/9 |
06.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muista ottaa riittävän kookkaat nupit/vetimet. Ovet likaantuvat t. keräävät rasvaisia sormenjälkiä vähemmän, kun koura ei osu niin herkästi oveen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
06.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käy läpi keittiövalmistajien ohjelmia, niitä löytyy kun Googlettaa. On jo valmiita keittiöitä niin voit vähän saada vinkkiä miltä harmaa näyttää pronssia/kuparia vastaan yms.

 

Minusta ykkösen vastaus on hyvä, eli käy läpi kotia: onko teillä lampuissa/kaapeissa jotain materiaalia josta pidätte? Se voi toistua muuallakin. Meillä esimerkiksi meillä takan luukut toistuu materiaaliltaan lampun koristeissa, vessassa yms. eli kokonaisuutta voi ajatella laajemminkin niin se juoksee pitkin taloa.

 

Mutta itse tykkään romanttisesta, sitä VOI yhdistää moderniinkin. Ja yksi jännä on laittaa sekoitusnuppi: sellainen jossa on terästä ja messinkiä mutta ajatelkaa myös sopiiko valinta siihen teidän keittiöön ja muutenkin taloon.

 

Ja voihan sitä marssia vaikkapa K-rautaan kysymään vielä mielipidettä jos ei osaa ratkaista.

Vierailija
8/9 |
06.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuka enää laittaa NUPIT keittiön kaappeihin??? Aivan sama minkäväriset ne ovat 70 luvulta keittiö näyttää kumminkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
09.06.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap paikalla taas.

 

Eli keittiön ilme tulee olemaan "romanttinen". Ovien väri on näillä näkymin Jasmin eli lämmin valkoinen sävy. Pitäisi huomiseksi osata päättää vetimet... Tasot tulee luumupuun väristä laminaattia. Lattiaan ehkä laattalaminaatti.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä yhdeksän