vauva 7 kk herää öisin parin tunnin välein, Apua!
Vauvani herää öisin parin tunnin välein ja syö korviketta joka kerta n. 60-80 ml. Muuten säännöllinen päivärytmi, herää 6.30, nukkumaan 19.30. Syö kiinteitä ja juo pelkästään korviketta.
oon aivan loppu. Oon niin väsynyt tähän jatkuvaan heräilyyn. Usein heräilee myös tunnin välein. Antakaa vinkkejä. Mitä tahansa.
Kommentit (6)
No älä anna korviketta. Anna vettä.
Oletko varma, että vauva herää nälän / janon takia?
Vauvalla unisykli on n 50 min, eli aina silloin siirtyy kevyen unen vaiheeseen ja herää helposti. Jos ei herää, niin sykli alkaa taas alusta ja seuraava herkän heräämisen vaihe tulee taas 50 min kuluttua.
Vauvalla on helposti unihäiriöitä kehityksen "harppausvaiheissa". Eli vauva käsittelee öisin uusia oppimiaan asioita. Onko sinun vauvasi nyt esim. juuri kovasti opettelemassa ryömimään / konttaamaan / seisomaan? Myös hampaiden tulo voi valvottaa.
Syökö vauva iltapalaa, esim iltapuuron? Jos hän syö illalla ja juo maitoa, niin hänellä ei tosiaan ole yöllä välttämättä nälkä, vaan herää muusta syystä.
Nyt on ehkä käynyt niin, että vauva herää siksi, että on tottunut heräämään, koska hänelle tarjotaan parin tunnin välein hoivaa... Eli hän ehkä luulee, että hänen odotetaankin heräävän?
Jos iltapala on kunnossa, niin kannattaa ehkä kokeilla mahdollisimman vähää hoitamista yöaikaan. Eli jos vauva huutaa, niin hänet toki rauhoitetaan, kunnes nukahtaa uudestaan. Mutta ei valoja, ääniä, ruokaa, vaan mahdollisimman vähäeleisesti.
Jokainen vauva on yksilö, joten mitään varmoja ohjeita on vaikea antaa...
Tässä vaan jotain ajatuksia...
Meillä samaa.. 7, 5kk herää tunnin välein.. kitisee yöllä.. hampaita tulee :)
Lopeta yösyöttäminen. Kunnon iltapala, maito ennen nukkumaanmenoa ja sitten vasta aamulla maitoa. Tarjoa yöllä vettä pullosta, tutia, ota syliin.
Tuo on normaalia. Tuon ikäiset heräilee öisin.
Olen kolmen lapsen äiti.
Anna enemmän korviketta?