Auttaako burana tmv liikunnasta aiheutuneeseen lihaskipuun/tulehdukseen?
En ihan turhaan viitsisi mitään lääkkeitä napsia, mutta onko kokemuksia auttaisko joku tulehduskipulääke, kun toissapäivänä tuli vedettyä normaalia rankempi jalkatreeni ja nyt meinaa ihan itku tulla kun menen istumaan ja kävelykin hankalaa. Lihaksissahan on siis jonkinlaisia tulehdustiloja treenin jälkeen niin kaikella järjellähän periaatteessa pitäs auttaa, mut pitäiskö sitä buranaa vetää sit ihan kuurina vai onko siitä ollenkaan hyötyä?
Kommentit (3)
Minusta taas ei ole hyötyä. Eniten hyötyä on tehdä samaa treeniä uudelleen. Minulla on pätenyt se, että se millä kipu tuli, sillä se myös lähtee.
[quote author="Vierailija" time="01.06.2014 klo 23:54"]
Minusta taas ei ole hyötyä. Eniten hyötyä on tehdä samaa treeniä uudelleen. Minulla on pätenyt se, että se millä kipu tuli, sillä se myös lähtee.
[/quote]
Et ole ilmeisesti kokenut kunnon lihaskipua? Siis sellaista, ettei voi istua vessanpöntölle ilman, että ottaa renkaasta tukea ja kävely muistuttaa Martti Ahtisaarta? En puhu siis sellaisesta normaalista säryst, vaan ihan jäätävästä kivusta ja arkuudesta. Jos kunnon lihaskivussa tekee niille kipeille lihasryhmille treeniä uudelleen, niin siinä on erittäin suuri loukkaantumisriski. Lihasharjoittelussa tekniikka on kuitenkin erittäin tärkeää ja pahassa lihaskivussa tekniikka kärsii, koska vaistomattakin kipeitä lihaksia alkaa varoa. Oikein pahassa lihaskivussa ei treeni ole kivun takia mitenkään päin edes mahdollista, ellei oli ihan mieletön kipukynnys. Lihaskipu aiheuttaa myös lihaksiin tutinoita ym, joten teenin ääreen on turvallista palata vasta kun pahin kipu on ohi. Pienessä kivussa ei haittaa, mutta jos ei pysty kunnolla kävelemään, niin ihan turha mennä kyykkäämään.
Voit AP ottaa särkylääkettä, jos kovasti sattuu. Lääke voi auttaa hieman siihen kipuun, mutta ei juurikaan nopeuta parantumista. Kipu palaa kun lääkkeen vaikutus lakkaa.
Kyllä nuo kaikki tulehduskipulääkkeet auttaa. Mutta kannattaa käyttää vain tilapäisesti, eikä tehdä niin että tahallaan vetää liian rajuja treenejä ja sitten syö lääkkeitä pystyäkseen jatkamaan. Pitäisi pyrkiä siihen ettei kipeydy niin paljon että tarvii lääkkeitä, mutta jos vahingossa pääsee siihen pisteeseen niin voi ottaa tulehduskipulääkettä.