Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lääkkeet ahdistukseen, uhka vai mahdollisuus?

Vierailija
29.12.2020 |

Mulla todettiin keskivaikea masennus (29 pistettä...) ja kohtalainen ahdistuneisuus. Mulla on vasta yksi lääkärikäynti takana (päivystykseen ahdistuksen takia) ja keskustelimme myös mahdollisesta lääkityksestä.

Lääkäri ei halua pakottaa mua mihinkään, mutta sanoi, että ahdistuksen hoidossa lääkitys voisi olla toimiva apukeino, kun taas masennukseen keskusteluapu. Itse lähdin päivystykseen sillä ajatuksella, että on pakko päästä purkamaan ajatuksia jollekin ja nyt on lähete terapiaan.

Millaisia kokemuksia teillä on ahdistuslääkkeistä? Mulle määrättiin joskus 10 vuotta sitten Mirtazapin-nimistä valmistetta unettomuuteen, mutta söin sitä vain kaksi päivää, koska nukuin 14 tuntisia yöunia ja lopun vuorokaudesta olin ihan kamalassa koomassa. Nyt syön apteekin reseptivapaata melatoniinia, jos siltä tuntuu ja muistan ottaa. Mutta nyt uni ei olekaan se suurin murhe, nukun ihan ok.

En ole ehdottoman lääkevastainen, mutta varovainen. Oireilen voimakkaasti syömishäiriöisesti ja tähän liittyyen mahdolliset sivuvaikutukset pelottaa _todella_ paljon ja tuovat lisäahdistusta.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
29.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se riippuu täysin millaista lääkettä sinulle määrätään. Esimerkiksi SSRI/SNRI-lääkitys voi pahentaa ahdistusta sekä masennusta niin jyrkästi, että riistät itseltäsi hengen pois.

Ketamiini taas todistetusti parantaa yli 90% hoitoresistanteista depressioistakin, mutta siihen ei herkästi suostuta, koska hoito voi maksaa yli 6000 euroa yhteiskunnalle, kun meemilääke SSRI maksaa 4,50 euroa per purkki.

Hyvä että sait lähetteen terapiaan siellä asiat toivottavasti selviävät

Vierailija
2/4 |
29.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ahdistukseen tarkoitetuista bentsodiatsepiinit ovat toimineet parhaiten. Yhdistettynä muihin keinoihin, eivät joka tilanteessa pelkästään. Paransivat mulla myös masennusta, itsetuhoajatukset nimittäin hävisivät noiden myötä.

Mirtatsapiini ei ole ahdistuslääke, kuten ehkä tiesitkin. Juuri tänään on Ylen sivuilla ollut artikkeli ketiapiinin off label -käytöstä. Kannattaa varautua siihen, että myös sinulle voidaan tarjota tätä vaihtoehtoa jopa ainoana mahdollisena.

Syömishäiriösi huomioon ottaen tästä voi olla haittaa, joten kannattaa varautua. Omalle kohdalle on sattunut molemmista koulukunnista ihmisiä; niitä jotka eivät ole syömishäiriöstä välittäneet lääkeasioiden yhteydessä ja niitä jotka ovat. Tuuripeliä. Itsellä psykoosilääke meinasi sairastuttaa uudelleen, mutta sattui hyvä lääkäri, joka ei pakottanut jatkamaan.

Lue Käypä hoito-suositukset kaikista sairauksistasi, ellet ole jo lukenut. Niin tiedät todennäköiset ensimmäiset lääkevaihtoehdot. Off label-käyttöä suositaan ahdistuneisuushäiriöiden kohdalla ja osa lääkäreistä kuvittelee, että masennuslääke toimii ahdistukseen vaikkei potilas koe asiaa niin.

Kyllä se keskustelu voi toimia ahdistukseenkin, mutta riippuen ahdistuksen muodosta myös siedätyksestä on näyttöä. Lääkehoidon ja jonkin muun hoidon yhdistelmällä voi tulla parempia tuloksia kuin pelkästään yhdellä tavalla. Mutta riippuu monesta tekijästä.

Älä usko kaikkea mitä lääkäri sanoo. On ihan luonnollista pelätä, kuuluu oirekuvaan.

Yritä tunnistaa oma intuitiosi sairauksien keskellä. Hoitohenkilökunta sanoo joskus kaikenlaista, mutta tutkittukaan tieto ei välttämättä päde juuri sinuun.

Itsellä meni niin, että syömishäiriö parani lopullisesti vasta kun ahdistus saatiin kuriin. Ei sillä että sinulle näin välttämättä kävisi, mutta tarkoitan vain antaa esimerkin. Jos on useita diagnooseja, voi olla niin monta mahdollista palasta, joiden täytyy osua kohdilleen jotta voi voida kunnolla paremmin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
29.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista.

Mulle jäi lääkärikäynnin jälkeen ensimmäistä kertaa ikinä todella vahva tunne, että tähän lääkäriin voi luottaa. Menin päivystykseen paniikkihäiriön partaalla ja poistuin itkien siksi, että mua oli kerrankin kuultu ja ennen kaikkea ymmärretty. Hän ei tosiaan ollut varsinaisesti tyrkyttämässä mitään pillereitä. Sanoi vain, että se on yksi vaihtoehto, mutta arvostaa sitä, mitä mieltä itse olin. 

Mulla on ikäviä kokemuksia avun hakemisesta. Kerran terveyskeskuksessa mut otettiin kyllä tosissaan ja he lähetti mut sieltä suoraan keskussairaalaan. Oireilin syömistä silloinkin enkä pärjännyt sen kanssa. Mut tutki kaksi kandia, jotka lähetti mut kotiin "meet vaan ja syöt hyvin". Tää oli silloin kymmenisen vuotta sitten. 

Vierailija
4/4 |
29.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

mirta auttaa myös ahdistukseen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme kaksi