Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

pihistelyketjuja on ollut jo paljon, mutta vielä yksi on tehtävä

Vierailija
28.05.2014 |

Tilanne on se, että kesä- ja heinäkuussa jää rahaa laskujen jälkeen noin 300 euroa elämiseen. Meitä on 2 ja molempien täytyy tietysti syödä ja toisen vielä nauttia kesästäkin. 300 euroa pitää riittää ruokaan (kaapit tyhjinä), bensaan (tankkityhjänä, työmatkaa 18 km) ja kaikkiin muihin pakollisiin (ainakin vessapaperit, meikkivoide, puuteri, hiustenpesuaineet loppu). Kodinkoneita ja esim. tv on rikki, mutta ilmankin pärjää.

Elokuusta marraskuuhun jää jo 600 euroa laskujen jälkeen, sekin on niukka määrä, mutta tietää kyllä, että sillä pärjää. Joulukuussa jo helpottaa enemmän.

-pyörä on koeajettu työmatkoja varten

-vessapaperia pitää ostaa, mutta aion myös pölliä aina metrin sieltä, toisen tuolta

-sampoo on pakko ostaa, merkeissä yritän pihistää mahdollisimman kauan kauppojen testerien avulla, arkena saa iho kukkia?

-vaatteita ei tietenkään kesällä osteta

-ruokaa saa halvalla, ongelmana on aamu- ja välipalat (puuro ja marjat ei maistu) ja jäätelö, jota kesällä on oltava

Mutta me pärjätään hengessä elokuuhun?

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
23.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kesä- ja heinäkuussa käytettiin jo vähän elokuun rahoja ja elokuukin meni siten hyvin niukasti eläen. Kuitenkin sain vielä kaupasta tämän päivän ruoan ja bensaa tankkiin niin, että pääsen huomenna töihin ja töistä pois. Maanantaina helpottaa.

Vierailija
2/11 |
23.08.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihminen tulee toimeen aika vähällä. Valtaosa siitä tavarasta, mitä itsekullakin on kotona, on turhaa.

Ainakaan kesäisin en käytä puutereita, meikkivoiteesta puhumattakaan. Hyvä terve päivetys tekee tasaisen ihon, häivyttää huokoset. Heinäkuu oli ennätyskuuma. Meikkaaminen ja hiki on huono yhdistelmä muutenkin.

Shampoot ovat valmiiksi jo vähän liian tujuja. Laimentamalla saa ihan yhtä puhtaat hiukset ja aine riittää pitempään.

Iso pakkaus wc-paperia maksaa lidl:ssä alle 3 euroa ja sillä "pyyhkii" pitkään. Muissakin kaupoissa wc-paperin hinta on niin pieni, että paperin nyysiminen yleisistä vessoista on naurettavan noloa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
28.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myytte Huutonetissä tai kirppiksellä tavaroita ja vaatteita pois.

Vierailija
4/11 |
28.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vähävaraisilla ja varattomilla vaikuttaisi olevan yksi yhteinen piirre. Ei osata ottaa selvää itse ja soveltaa, vaan pitää aina saada itse valmiita vastauksia. Sen sijaan, että taas avataan aiheesta uusi keskustelu, olisit voinut kaivaa niitä vanhoja keskusteluja, joita täällä on ehkä tuhansia, ja soveltaa niitä omaan käyttöösi. Mutta ei, juuri sinulle pitää antaa valmiiksi pureksitut vastaukset. Kuten niille edellistenkin ketjujen avaajille. Yleensä ne vastaukset eivät sitten kuitenkaan kelpaa jostain syystä, koska ei kuitenkaan haluta pihistellä tai tehdä ongelmalle yhtään mitään.

Vierailija
5/11 |
28.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä tossa ei ole enää kauheasti pihisteltävää, joten seuraava vaihtoehto on tehdä töitä. Pienimuotoista lastenhoitoa, mansikanpoimintaa tms. Eiköhän niillä nyt jonkun satasen tienaa.

Vierailija
6/11 |
28.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menkää pyörällä töihin. Ei ole paha matka, kokemusta on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
28.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mehujäät pakastimeen!

Vierailija
8/11 |
28.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osta matte mousse-meikkivoide, niin et tarvitse puuteria :) on myös tosi helppo levittää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
28.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silloin ei ole nälkä, jos ei puuro maistu. Kerran nuorempana kokeilin paastoa, se oli silloin muodissa. Viikon paaston jälkeen mikrossa pyörivä kaurapuurolautanen näytti jumalten nektarilta ja sai kuolan valumaan suusta. Että näin.

Vierailija
10/11 |
28.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

18 km on hiukan pitkä työmatka, mutta menee kyllä pyörällä kun vaan päättää ja aikaa on riittävästi. Se on kuitenkin ihan se paras säästökohde teille, auton käyttö ehdottomasti minimiin.

 

Itse en tinkisi vessapaperista enkä shampoosta, ei ne nyt herran tähden niin paljoa maksa! Ennemmin kannattaa paperin kanssa miettiä montako palaa sitä kerralla käyttää. Pissan jälkeen kannattaa vaan huuhdella käsisuihkulla ja pyyhkiä pyyhkeeseen.

 

Shampoon otat marketin hyllyltä. Kannattaa opetella lukemaan INCI-listaa niin huomaa, että ihan samaa kamaa on marketin aineet kuin kampaamonkin. Samaten meikkivoiteet ja puuterit löytyy marketista. Yksi putkilo ihan varmasti riittää koko kesäksi!

 

Jätski pitää sitten aina ostaa kaupasta, yhden pallon hinnalla kun saa kaupasta litran. Johonkin ihan spesiaalitapahtumaan erityisen hyvässä säässä voi ostaa kioskista pallon, mutta useampaan palloon kesässä ei noilla rahoilla kertakaikkisesti ole varaa. Ja jos nyt sattuu tulemaan kylmä kesä, ei sitä jätskiä kotiinkaan tarvitse. Sitä ei tänä kesänä ole varaa syödä kuin leipää ja sillä hyvä.

 

Kesässä täytyy panostaa ilmaiseen tekemiseen. Rannalle ja maksuttomiin tapahtumiin ja tietoisesti säästämällä voi käydä jossain maksullisessa, mutta sieltä ei pidä ostaa mitään. Ja nauttia sitten todella sen edestä, että reissu maksaa muutaman päivän budjetin verran.

 

Aamupalaksi vaikka jogurttia litran purkeissa, halvinta merkkiä, tai sitten yrittäisin vielä sen puuron kanssa. Se pitää valmistaa oikeilla mittasuhteilla, ettei tule liisteriä, ja suolaa ei pidä unohtaa, että on makua.

 

Kannattaa myös miettiä mitä turhaa kodista löytyisi minkä saisi myytyä. Älä sorru pikavippiin tai luottokorttiin. Ne eivät ratkaise ongelmaa, siirtävät vain. Ja sitten kun syksyllä onkin yht äkkiä enemmän rahaa käytössä, se ei edelleenkään tarkoita, että teillä olisi varaa hotelliyöhön tai risteilyyn listahinnoilla!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
28.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laita lapset itse tekemään salaattia, kai innostuvat syömäänkin.

Tuorekurkkua, punasipulia, omenaa, hiukan juustoa.