Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Millainen on kimppamökki, jonka kaikki osakkaat on

Vierailija
27.05.2014 |

pihejä, laiskoja ja siisteydeltään törkyisiä?

Vai onko olemassa joku murphyn laki, että osakkaiksi sattuu aina noiden lisäksi ahkeria ja siistejä, joiden osaksi tulee kaikki hommat ja maksut?

 

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
27.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

puistattaa pelkkä ajatuskin kimppa- yhtään mistään!

riitoja rahasta, yms tiedossa. välit menee loppuiäksi.

jos ei ole varaa ikiomaan, vuokratkaa mieluumin itsellenne

mökki kesiksi.

Vierailija
2/3 |
27.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleensä se menee noin. Joku perhe haluaa tehdä remonttia ja pitää huolta rakennuksista, muita ei kiinnosta kuin makoilu eikä todellakaan aleta maksamaan mitään remppakuluja, koska sukulainenhan ne on itse tehnyt. Ei ajatella ollenkaan, että niihinkin menee oikeasti ihan rahaakin eikä vain niitä työtunteja. Tykätään kyllä nautiskella kivasta mökistä ja siitä ettei sade tule sisälle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
27.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

No mietippä vähän että miksi joku haluaa kimppamökin.

Ensimmäinen syy on tietysti raha. Kipan haluajilla ei ole varaa omaan. Tästä seuraa rahaonglemat, koska rahaa ei ole ja maskuja kuitenkin tulee.

Toinen syy on se että ei jaksa, osaa, tai viitsi tehdä kaikkia hommia mitä mökin pitäminen edellyttää. Tästä seuraa tappelua tehyistä toistä ja niihin osallistumisesta.