Miksi kaikki kodit rakennetaan/ remontoidaan samanlaisiksi???
Oikeasti, ollaan katsottu nyt pari vuotta netissä myytäviä asuntoja ja tultu ainakin siihen johtopäätökseen, että meille ei tule valko/harmaa/mustaa sisustusta. JOKAISESSA myytävässä uudiskohteessa tai remontoidussa kohteessa on sama tyyli. Valkoiset tai harmaat huonekalut ja keittiön kaapit, lattiat harmaata laminaattia tai kaakelia, ja seinät harmaata tai valkoista, sitten joku ihme tehosteseinä viritys. Kaikki on ankeaa, väritöntä ja kliinistä, missään ei näytä asutulta, korkeintaan joku helkkarin tehostemandariini on aseteltu pöydälle johonki design-vatiin. Mä en edes halua mennä katsomaan tollaisia sairaalamiljöö-kämppiä, varmaan huhuilisin kaikua siellä olkkarissa joka on mimimalisoitu tyhjiöksi. :( Kodikkuutta tuodaan karvalankamatoilla. Kun myyjä sitten vie ne ankeat huonekalut pois, jäljelle jää väritön ja kylmä huoneisto josta pitäisi sitten saada kodikas tekstiileillä! Sellaisia kylmänharmaita kaakeleita ei tee kodikkaaksi edes ryijy, eikä harmaita laminaatteja saa lämpimämmäksi. Mikä suomalaisia vaivaa?? Kämpät näyttää siltä kuin niihin olisi iskenyt anemia. Suomessa ei ole rohkeutta tehdä oikeasti näyttävää ja kutsuvaa kotia, sitten ihastelaan sisustuslehdistä asuntoja jotka huokuvat lämpöä mutta omaan kotiin valitaan kylmät sävyt koska oletetaan että se on helppo myydä. Linkitäisin kuvia jos kehtaisin näistä kliinisistä sisustuksista, mutta ovat ihmisten koteja niin en viitsi.
On suuri ero myydä törkyistä ja tavaraa täynnä olevaa kotia, kuin askeettista kotia josta puuttuu kodikkuus ja tunnelma.
Kommentit (73)
Tässä on randomilla googlettu olohuone joka ilmeisesti on jossain blogissa kuvahaun perusteella. Onko tämä sitten kodikas koska siinä on ryijymatto?
http://2.bp.blogspot.com/--VcpZhGbRa0/Ubs9JshryDI/AAAAAAAAHpc/KkwTf1ctVPg/s1600/IMG_58041.jpg
Tai tämä:
http://static.iltalehti.fi/sisustus/messut_7_1207in_sz.jpg
Harmaata, valkoista, ankeaa.. joku kukkaprintti ei paljoa pelasta jos värit on kuin ruumiilla. :(
Verratkaapa vaikka näihin:
http://nsm01.casimages.com/img/2008/12/29//081229065453506172929066.jpg
http://fiumaf.com/wp-content/uploads/and-amazing-living-room-idea.jpg
http://www.decoratingroom.net/wp-content/uploads/2011/02/purple-living-room-14.jpg
http://simpleform.net/wp-content/uploads/2013/11/Simple-Cozy-Living-Room-Classic.jpg
Mutta ei, tuollaisia ei näe, näkee vaan Ikean korkeakiilto telkkaritasoa, tai "maalaisromanttista" valkoista ja karvalankamattoa. Kaikki on pelkistetty, riisuttu. :(
Useimmat asunnot myydään ilman kaslustusta ja sisustusta. Sinun ei tarvitse siis ottaa noita tavaroita vaan voit viedä asuntoon omasi, kun muutat. -2
[quote author="Vierailija" time="22.05.2014 klo 14:04"]
Et taida ymmärtää asuntomyynti-ilmoituksen kuvien ideaa. Niiden ei ole tarkoitus esitellä omistajansa pesoonallista sisustusnäkemystä vaan esittää asunto neutraalisti niin, että mahdollisimman moni voi kuvitella sinne omat roinansa. Turvallisuus ja yllätyksettömyys saavat asunnon kaupaksi nopeammin kuin omaperäisyys.
[/quote]
Niin, juuri tämä se on se ongelma. Mikä SUOMALAISIA vaivaa kun halutaan tehdä ja ostaa näitä sairaalamiljöö kämppiä? On olemassa liuta ostajia jotka olisivat valmiita maksamaan valmiiksi remontoidusta asunnosta pyyntihinnan, jos se olisi remontoitu edes yhtään järkevämmin. En voi olla ainoa mieheni kanssa, joita puistattaa ajatus valkoharmaasta asunnosta, johon täytyy tehdä (turhaan) kallis pintaremontti. Se on epäekologista ja turhaa, maksaa remontoidusta kohteesta ja repiä sitten tapetit pois ja uusia. Ei kukaan myyjä pudota asunnon hintaa siksi että me haluamme lämpimämmät sävyt, ne myyvät sen sellaiselle jotka haluaa muuttaa sinne hautakammioon. Vaihtoehtona on siis ostaa remontoitava kohde, jota parhaillaan etsimme. Kaikkiin sopiviin on vaan tehty raivostuttava pintaremppa muka-hienoilla materiaaleilla.
[quote author="Vierailija" time="22.05.2014 klo 14:16"]
En voi olla ainoa mieheni kanssa, joita puistattaa ajatus valkoharmaasta asunnosta, johon täytyy tehdä (turhaan) kallis pintaremontti.
[/quote]
Kallis pintaremontti? Muutaman maalipurkin hinta. Kalliimmaksi se tulee tummia seiniä maalata uudelleen, kun pohjamaalia tarvitaan useampi kerros. En ylipäätään ymmärrä ongelmaasi, mutta luulisi, että olisitte iloisia vaalean ja neutraalin suosiosta, koska se helpottaa teidän urakkaanne.
Myynnin näkökulmasta asunto on remontoitu "järkevästi", kun se ärsyttää mahdollisimman harvaa eikä tee mitään peruuttamatonta vahinkoa. -2
Talopakettipaskaa on kaikki kaupunkien tontit täynnä. Kämpät on identtisiä pintamateriaaleiltaan ja jokaisessa on liian pienet makuuhuoneet, pieni eteinen johon tullaan tuulikaappikopperosta ja saunatiloissa pukuhuone on samalla khh josta pääsee kätevästi patiolle. Voi jeesus että on kätevää, ja persoonallista, ja hienoa. Me etsitään peruskuntoista, tervettä rintamamiestaloa josta remontoidaan nykypäivän standardien mukainen. Tulee halvemmaksi kun rakentaa nykyisillä rakennusmääräyksillä vastaavan kokoinen okt kolmeen kerrokseen. Jos pitää valita että rakennetaanko 300 000 eurolla okt, jolla saadaan siis perus talo omalla tontilla, vai ostetaanko 140 000 euron peruskuntoinen rintamamiestalo ja laitetaan remonttiin 100 000e, ja vaikka enemmänkin, niin ei tarvitse edes harkita. Harmi vaan kun hyväkuntoisia rintamamiestaloja on harvassa, mutta toivo elää! Jos tänä päivänä rakentaa sen kokoiset makkarit mitä rintsikoissa on, ja kellaritilat, niin ei edes riitä 300 000e.
Hei! Jotkut jopa tykkää valko-harmaa-mustasta sisustuksesta! Siksi niitä tehdään. Itseäkin kyllä tökki esim viime vuoden asuntomessuilla tuo kelmeä väritys kun joka talo samanlainen. Omaan uuteen taloomme tulee myös paljon valkoista (valkoistakin on montaa sävyä) ja tummia pintoja, mutta myös värikkäitä tapetteja ja lämpimänsävyiset laatat kylppäriin ja vessaan. Että keskitietä mennään. Verhoilla ja tekstiileilläkin saa väriä ja lämpöä sisustukseen ja niitä on helppo vaihdella mielen mukaan. Jos on kovin määräävät sävyt seinissä/lattioissa se rajoittaa sitä tekstiilimaailmaa ja muutakin kalustusta. Neutraalit värit on siitä hyvät että mikä tahansa väri näyttää hyvältä niiden kanssa.
[quote author="Vierailija" time="22.05.2014 klo 14:25"]
[quote author="Vierailija" time="22.05.2014 klo 14:16"]
En voi olla ainoa mieheni kanssa, joita puistattaa ajatus valkoharmaasta asunnosta, johon täytyy tehdä (turhaan) kallis pintaremontti.
[/quote]
Kallis pintaremontti? Muutaman maalipurkin hinta. Kalliimmaksi se tulee tummia seiniä maalata uudelleen, kun pohjamaalia tarvitaan useampi kerros. En ylipäätään ymmärrä ongelmaasi, mutta luulisi, että olisitte iloisia vaalean ja neutraalin suosiosta, koska se helpottaa teidän urakkaanne.
Myynnin näkökulmasta asunto on remontoitu "järkevästi", kun se ärsyttää mahdollisimman harvaa eikä tee mitään peruuttamatonta vahinkoa. -2
[/quote]
Oletko koskaan remontoinut vai miten ihmeessä lasket pintamateriaalien vaihdon hinnaksi muutaman maalipurkin? Kaakeleitten vaihto, lattiapinnat, tapettien uusiminen maksaa hieman enemmän kuin parimaalipurkkia. En ole puhunut missään vaiheessa TUMMISTA pinnoista. Ilmeisesti sinä olet juuri tällainen kliinisen "varman" sisustustyylin kannattaja. Se on hyvä homma, menee kaupaksi on huomattu. Minä aloitinkin tämän ketjun omista lähtökohdistani käsin, koska en mitenkään usko että ollaan ainoita jotka jättävät menemättä kohteeseen jos kuvista jo näkee että pintamateriaalit ovat kaikki neutraloitu näyttämään sairaalamaisilta. Sisustukseen valitaan sitten se helkkarin karvamatto "lämpöä antamaan", vaikka perssilmälläkin näkee että lämpöä siinä kämpässä on vain varaavassa takassa (joka sekin pelkistetty ja ruma).
No voi jukra, ap. Onhan se nyt ihan käsittämätöntä että ihmiset rakentavat, remontoivat ja sisustavat kotinsa oman mielensä mukaan. Kyllähän oikea tapa toki olisi kysyä sinulta mitkä kaakelit, tapetit ja lattia on hyvä. Miljoonien kotien Suomessa olisi oltava valmiina sinun sisäänmuuttoasi odottamassa. Jep jep.
Kaikkea sitä...
PS Mulla tuoksuu tässä vieressäni kimppu valkoliljoja, onko sinunkin lempikukka, vai haenko pihalta voikukkia tilalle?
Suurin osa ei osaa tai ei kiinnosta sisustaa. Siksi tulokset ovat usein kökköjä. Modernissa valkoisessa tyylissä ei itsessään ole mitään vikaa.
Tuossa kolmosen ehdotuksista kolmessa ensimmäisessä on järkyttävä värimaailma. Vaaleanpunaista ja vioelttia. Tuo tarkoittaa sitä, että pinnat menisi heti vaihtoon. Neutraaleja värejä voi sitten vaikka joillain esineillä piristää, kuten viimeisessä linkissä.
Räikeitä värejä on vain vaikeampi myydä.
Miksi ostaa vanhaa, kun voi rakentaa uuden. Pysy vaan siellä 70- luvun kerrostalo kaksiossa ketlaisten ja vihreiden seinien keskellä ja vie pullot kauppaan niin saat vähän rahaa niin voit rakentaa ihan itsesi näköisen kodin.
[quote author="Vierailija" time="22.05.2014 klo 14:32"]
No voi jukra, ap. Onhan se nyt ihan käsittämätöntä että ihmiset rakentavat, remontoivat ja sisustavat kotinsa oman mielensä mukaan. Kyllähän oikea tapa toki olisi kysyä sinulta mitkä kaakelit, tapetit ja lattia on hyvä. Miljoonien kotien Suomessa olisi oltava valmiina sinun sisäänmuuttoasi odottamassa. Jep jep.
Kaikkea sitä...
PS Mulla tuoksuu tässä vieressäni kimppu valkoliljoja, onko sinunkin lempikukka, vai haenko pihalta voikukkia tilalle?
[/quote]
Ikävää jos aloitukseni provosoi sinua, mutta minua ei oikeasti kiinnosta tällä hetkellä miten suurin osa suomalaisista sisustaa, koska etsimme itse asuntoa parhaillaan ja jokaisessa kohteessa jonka sijainti natsaa, sisustus on ylineutraali ja kolkko. Kaiketikin saan olla sitä mieltä, eikö? Se on hyvä että viihdyt liljojesi parissa, mutta minä ostajana toivoisin että ihmiset uskaltaisivat valita pintamateriaalit rohkeammin ja käyttäisivät värivalinnoissaan ammattilaisia. Sen vaan näkee, kun on tee-se-itse sisustaja valinnut värikartan, kaikki paikat on yhtä kalpeita. Mä tiedostan edelleenkin että valkoharmaamusta myy, mutta meille se ei myy, siksi vitutus. Koita nyt kestää vaan että ihan kaikki eivät pidä neutraalista väripaletista, eivätkä silti halua maksaa kliiniseksi remontoidusta kohteesta täyttä hintaa koska joutuvat remontoimaan sen heti alusta loppuun uudestaan.
Sitähän kuulee kyllä, välittäjät sanoo että remontoikaa neutraaliksi että myy, räikeä ei myy. Mutta on ihan totta joitain sävyjä välillä kirkas oranssi- valkoinen.
Mitä, jos menisit vielä äidin helmoihin vähän kasvamaan.
[quote author="Vierailija" time="22.05.2014 klo 14:39"]
Koita nyt kestää vaan että ihan kaikki eivät pidä neutraalista väripaletista, eivätkä silti halua maksaa kliiniseksi remontoidusta kohteesta täyttä hintaa koska joutuvat remontoimaan sen heti alusta loppuun uudestaan.
[/quote]
Mitä kestämistä tuossa muilla on? Ihan sama se muille on löydätkö värikästä asuntoa, vai et, ja mitä aiot maksaa, ole ostamatta ihan rauhassa, ei paljon liikuta.
Mä remppasin mun kämpän sisältä värikkääksi (lähinnä sini-puna-valkoista, sitten tiiliseinää yms.) juuri itseni näköiseksi. Vuokrasin sen sitten yhdelle afrikkalaisfanille (itseäni 20 vuotta vanhempi mies). Käväisin kerran hänen luonaan jossain asiassa, niin voi että kämppä oli aivan eri henkinen ja -näköinen. Että kyllä sitä itse saa aika paljon aikaan, jos osaamista löytyy. Ja tässä kämpässä oli kyllä suurin osa seinistä valkoisia eli helpoimmin muunneltavissa.
Esim. tässä kuvassa on lämmin tunnelma, vaikka sisustus on vaalea:
Puolipaneelit, muhkeat listat, lämmin väri seinissä, pariovet. Ei tätä näe suomalaisissa kodeissa, puolipaneelia pidetään kasarina vaikka ei ymmärretä että nykypäivänä tehty puolipaneeli on tätä päivää eikä kasaria. Tuntuukin hullulta maksaa juuri valmistuneesta omakotitalosta satoja tuhansia, jonka jälkeen joudut vaihtamaan sinne kaapistot, lattiat, seinät ja pinnat että saat talosta omannäköisen. Unelmakohde olisi terve, remontoimaton vanha talo jossa vanha kannattaa purkaa tai remontoida, ja päivittää talo tähän päivään. Mutta jostain kliinisestä Kastellin Economysta et saa lämpöistä tekemälläkään, paitsi purkamalla sen lähes kokonaan sisustuksesta.
Ihan kuin suurinta osaa tähän ketjuun vastaajista jotenkin ärsyttäisi se että aloittaja ei pidä tästä nykypäivän trendistä neutraloida kaikki? Mikään muu syy ei selitä näitä vittuilevia kommentteja. Aloituksessa nimenomaan lukee, että hän haluaisi löytää kohteen jonka voisi remontoida mieleisekseen mutta kaikki hyvät kohteet on jo remontoitu, joten hän joutuu maksamaan remontoidusta kohteesta ja sitten päälle uuden remontin kustannukset. Mielestäni täysin ymmärrettävä ja inhimillinen ärsytys, eikä suurin osa tänne kirjoittajista ole ymmärtänyt että ongelma ei ole sisustus. Luetteko te ollenkaan tämän palstan aloituksia ja käyttekö joka ketjussa jauhamassa ohi aloituksen?
Tämä on ihan oikeasti ongelma nykypäivän sisustuksessa, että pintamateriaalit valitaan tehdään valmiiksi koska se myy. Asuntokauppatilanne näyttää juuri nyt siltä, että ei myy. Toimin itse välitysbisneksessä ja parhaiten kaupaksi menevät kohteet joissa ei ole menty sieltä missä aita on matalin. Jos pöytätasona sattuukin olemaan väärän värinen luonnonkivitaso, tason voi myydä eteenpäin lähes normihinnalla ja vaihtaa siihen mieleisen. Mutta mitään rahaa et saa halvasta laminaattitasosta, joudut vaan heittämään ne kaatopaikalle. Suomalaislta puuttuu rohkeus, juuri siksi pääkaupunkiseudulla moni käyttää ammattilaista sisustamisessa. Se on vaan niin paljon helpompi myydäkin kohdetta jossa on käytetty mielikuvitusta ja tehty sisustuksessa persoonallisia vivahteita. Persoonallisuus ei tarkoita sitä että olohuoneen seinä on myrkynvihreä. Juuri tämä ennakkoluuloisuus ja pelko sisustaa johtaa siihen, että meillä on listoilla sata asuntoa joista 90 näyttää samalta. Ne uniikkikohteet joihin on käytetty aikaa ja vaivaa menevät kaupaksi yksityisnäytöissä ennen virallista myyntiä. Tee ap ostotoimeksianto, saat parhaat päältä.
Suomalaiset vaan jostain syystä tykkää kliinisestä ja valkoisesta sisustuksesta. Itse remppaan taloani boheemiin tyyliin - minulla on esim. kauniin luumunväristä seinää, moniväristä laattaa, parketti on lämmin tummanruskea, mutta vaaleitakin seiniä on (ei tosin valkoisia). Huonekalutkin ovat värikkäitä, esim. syvänpunainen jättinojatuoli olkkarissa itämaisen maton kaverina. Ja meillä on ihanan kodikas tunnelma :-)
19 lisää, että mulla menee vähän sekaisin sisustus ja pintamateriialit. Tarkoitan siis että nykypäivän taloihin valitaan liian neutraalit pintamateriaalit, siitä johtuu joidenkin ihmisten himo rintamamiestaloihin ja vanhan kunnostamiseen. Uutta ja kallista omakotitaloa ei lähdetä noin vaan remontoimaan, koska kustannukset nousevat pilviin. Nykypäivän rakennusmääräykset taas nostavat uuden talon rakennuskustannukset niin korkealle, että monella ei ole varaa. Markkinoilta puuttuu lähes kokonaan talot jotka erottuvat massasta, joissa pinnoissa on kätetty ammattilaista ja joissa on muutakin sävyä kuin se valkoinen ja harmaa. Uudiskohteethan alkavat jäädä jo käsiin, koska rakennuttajat heräävät että tämä sairaalatrendi on jo menossa ohi??
Et taida ymmärtää asuntomyynti-ilmoituksen kuvien ideaa. Niiden ei ole tarkoitus esitellä omistajansa pesoonallista sisustusnäkemystä vaan esittää asunto neutraalisti niin, että mahdollisimman moni voi kuvitella sinne omat roinansa. Turvallisuus ja yllätyksettömyys saavat asunnon kaupaksi nopeammin kuin omaperäisyys.