Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kysymyksiä teille jotka kutsutte lapsen synttäreille koko ryhmän

Vierailija
21.05.2014 |

päiväkodista tai koulusta.

 

a) rajoittuuko lapsenne kaveripiiri vain luokkaan/päiväkotiryhmään? Eikö ole kavereita muista ympyröistä, pihakavereita, harrastuskavereita, kavereita toisilta luokilta/ryhmästä? 

 

b) jos kutsutte koko ryhmän plus mahdollisia kavereita muista yhteyksistä niin pidättekö synttärit kotona vai jossain muualla? Asutteko isossa talossa tai oletteko niin varakkaita että pystytte järjestämään synttärit monikymmenpäiselle porukalle jossain Hop Lopissa, keilahallissa tms? 

 

c) kutsutteko omille synttäreillenne tai muihin juhliin koko työporukan, myös epämiellyttävät ja kenties kiusaavat työkaverit?

 

d) jos kutsutte lapsen synttäreille vieraita joiden kanssa lapsi ei varsinaisesti ole kaveri mutta on kutsuttava kohteliaisuussyistä esim samalla luokalla, niin milloin vanhempien kontrolli tässä loppuu? Mikä on se ikä jolloin lapsi saa päättää ketä haluaa juhliinsa, vai onko sellaista?   

 

Itseäni mietityttää nämä. Meillä on pidetty synttäreitä usein muualla kuin kotona, esim Hop Lopissa, Linnanmäellä ja laivalla eikä meillä mitenkään olisi ollut mahdollisuutta kustantaa kymmenien vieraiden juhlimista näissä paikoissa, toki on siis kustannettu vieraille rannekkeet, syömiset ja muut. Myös aikuisten juhlissa on tapana kutsua omat kaverit enkä ole ollut koskaan juhlissa joihin olisi kutsuttu esim kaikki samassa työpaikassa olevat ovat sitten kavereita tai ei. Miksi lasten "työkavereiden" oletetaan olevan automaattisesti kavereita, niidenkin joiden kanssa lapsi ei koskaan leiki hoidossa? 

 

Meidän lapsilla esim synttärivieraat ovat suurin osa muita kuin koulukavereita, on pihakavereita, harrastuskavereita, perhetuttuja, serkkuja. Tähän päälle sitten vielä koko 30 oppilaan luokka tekee helposti 50 vierasta eli pienien häiden verran. Meillä ei ole isoa taloa joten noin paljon lapsia sullottuna kerrostaloasuntoon tekee kaksi neliömetriä per vieras joten ahdasta tulee. Kaikki luokkakaverit eivät myöskään ole kavereita ja kaveritilanne elää ja vuosittain vaihtuu osa kavereista keitä lapsi haluaa kutsua. Tähän mennessä ei olla kutsuttu kaikkia joilta kutsu saatu, koska kotiin ei mahdu kaikki jotka oikeasti haluaa kutsua ja kaikki velvollisuuskutsuttavat enkä edes muista keneltä on tullut kutsu.

 

 Minusta on aika kiusallista kun oma lapsi ollut tällaisissa juhlissa joissa vanhemmat halunneet kutsua koko luokan ja itse sankaria ei vois vähempää kiinnostaa kuin ne omat kaverit. Tai itseasiassa varmaan yhtä innoissaan olleet niistä luokan ärsyttävistä tytöistä/pojista kuin koulussakin. Jos muistelen omaa lapsuuttani niin olisi ollut kyllä ihan kamalaa jos olisi joutunut kutsumaan koko luokan oman kotiinsa, ne ällöttävät pojatkin jotka piirteli jotain kikkelinkuvia ja huuteli rivouksia tytöille (ala-asteella).

 

Yksi ihmetyksen aihe on myös se että kutsutaan kaikki ryhmän samaa sukupuolta olevat lapset, meillä kun on kaikilla lapsilla kavereita kummastakin sukupuolesta. 

 

 

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi yksi neljä