Hei tamperelaiset! Onko Tampere-lisä pienentynyt ?
Huomasin vaan tuosta Kelalta tulleesta (hoitomaksuista) lapusta että meidän kohdalta ainakin pienentyy muistaakseni lokakuulta lähtien noin 60 kympillä.
Kommentit (5)
Ja saan tulevaisuudessakin KELA:n lapun mukaan mutta on vaan pienentynyt. Ihan siis tavallinen hoitomaksu on kyseessä. Lapsi yksityisessä pienryhmäpäiväkodissa.
Eihän se kaupungin maksama lisä tiemmä näy KELAn lapuissa mitenkään. Meille se ainakin tulee suoraan kaupungilta " palkkakuittina" . Eikä se ole muuttunut. Jos KELAn papereissa on muutoksia niin sitten teillä on varmaan pienenemässä KELAn hoitolisä, se tuloista riippuva.
Meille ei kyllä ole tullut mitään lappuja kaupungilta tuosta lisästä koskaan ?Ainoastaan KELA:n lapussa on eriteltynä hoitoraha mikä maksetaan KELA:lta ja sit tuo Tampere-lisä erikseen eriteltynä.
Keväällä kun poika aloitti yksityisellä pph:lla tuli Kelalta päätös jossa oli eriteltynä hoitoraha 137.33e ja kuntalisä 201.83e. Eli yhteensä tukea maksetaan hoitajalle 339.16e. tämä päätös voimassa vuoden 2006 loppuun.
Kuntalisäähän täällä ei muuten saa.