Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Jaa paras salattireseptisi!
14.05.2014 |
Illanistujaiset tulossa ja hyvää salaattia haluaisin valmistaa
Kommentit (5)
400 g makaroonia
1 iso kurkku
3 tomaattia
3 suolakurkkua
katkarapuja
2 purkkia tonnikalaa
majoneesia
T. wt, mutta hyvää on takuulla!
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Jääsalaattia ja rucolaa laakealle vadille. Päälle asetellaan vuohenjuustoa, tuoreita viikunoita lohkoina, serranonkinkkua paloina. Kastike erikseen, esim öljyä ja balsamicoa. Näyttävä ja maukas kokonaisuus.
Tässä omat kaksi ruokaisaa bravuaariani, jotka ovat keränneet tasaisesti kehuja. :)
Helppoja ja kivoja tehdä, ja maukkaita! :)
http://www.k-ruoka.fi/reseptit/broileri-sinihomejuustosalaatti/
http://www.k-ruoka.fi/reseptit/feta-avokado-pastasalaattia-ja-broileria/
Alue: Aihe vapaa
Safkaa-kirjasta (joo, avokadopastapariskunta) bongasin lohi-avokadosalaatin wasabikastikkeella, joka nousi lempparisalaatikseni.
Salaattipohjaan tulee eri salaatteja tai salaattisekoitusta, kurkkua höylättynä juustohöylällä ja porkkanaa juureshöylällä, avokadoa kuutioituna ja paahdettuja siemeniä (auringonkukka, pinjan, cashew, hampun, mitä vain). Sitten lohta, joko paistettuna tai lämminsavu/loimulohta. Salaatin juju on kastikkeessa, johon tulee wasabia (5 g/annos), öljyä, sitruunamehua, suolaa ja mustapippuria.