Mies kävi veri kokeessa (pieni verenkuva). Miten on selitettävissä,
että hemoglobiini on 162, eli ihan hyvä, mutta samalla rauta oli 44, eli liian alhainen? Samoin TSH oli 5,18, eli vähän koholla, mikä viittaa kilpirauhasen lievään vajaatoimintaan. Voiko näillä olla jotain tekemistä keskenään, vai mikä tässä nyt mättää? Kaikki muut arvot olivat ihan kohdallaan.
Olisiko jotain terveydealan ammattilaista kuulolla, joka osaisi valaista asiaa? Ja miten yleistä mahtaa miehilla olla tuo kilpirauhasen häiriö? Oen aina pitänyt sitä keski-ikäisten naisten sairautena :-).
Kommentit (5)
Jos mieheltäsi on otettu rauta (fS- Fe tai fP-Fe) niin arvo on ihan normaali, jopa hiukan yläkanttiin. Se ei muuten näy PVK: ssa.
Se kyllä yleensä havaitaan pateista, ei kilpirauhasen toimintahäiriöistä...
tuohon pieneen verenkuvaan (+Trombo). Raudan referenssiarvoiksi on mainittu 70-180, joten tuo 44 on ihan liian alhainen. Rautakuuri määrättiin heti päälle.
Täytyypä lähteä googlettelmaan lisää. Mä olen aina ollut siinä luulossa että hemoglobiini kuvaa kuinka paljon veressä on rautaa. No, aina oppii jotain uutta.
Ap
En löytänyt googlettamallakaan mitään valaisua asiaan.
Kyllä vaan tyypillisin kilpirauhaspotilas on yli 50-vuotias nainen (Wikipedia ja kilpirauhasliitto). Tunnen toki paljon nuoriakin, mutta en yhtään miestä.
Ap