Mikä vahingoittaa lapsen/ nuoren kehitystä ja mikä tekee murhaajaksi?
Kommentit (16)
Jos hän elää ympäristössä, missä ei lähtökohtaisesti kunnioiteta muita ihmisiä. Tai opetetaan, että joku ihmisryhmä on huonompi alempiarvoinen. Ja missä käytetään valtaa mielivaltaisesti. Siitä on pieni matka vallankäyttöä niitä arvottomina pidettyjä ihmisiä kohtaan.
Vierailija kirjoitti:
Äidin yksinhuoltajuus
Ei taida pitää paikkaansa. Se pitää paikkaansa, että pojat tekee enemmän rikoksia kuin tytöt. Sekään ei tarkoita mitään.
Väkivalta
Epäoikeudenmuksisuuus
Hyväksikäyttö
Seksin liian varhainen näkeminen
Murhaajaksi tullaan, jos kasvetaan ajattelemaan, etä murha ei ole väärin, vaan osa ihmisen käytössä olevaa keinovalikoimaa, kun hän hakee itselleen valtaa ja elintilaa. Joskushan on ollut miehen kunnia osata tehdä "murhia". Siis ihan Euroopan alueellakin. Ei siihen tarvi mitään kamalia traumoja, vaan ainoataan ympäristö, joka opettaa että tappaa saa. Tappaminen on kuitenkin ihmiselle biologisesti luontaista toimintaa. Siitä pitää kasvattaa pois, ettei ihminen tappaisi.
itse ajattelen, että patoutunut viha purkauntuu niin.
Koulukiusaaminen, vanhempien päihteidenkäyttö, turvattomuus ylipäätään.
Kyllästyminen. Jos jotkut nyt tarpeeksi pitkään tuikkii iholle, ivaa, alistaa, rikottaa, stalkkaa, muutosta, synkkyys, tungetaan muottiin, koskaan et kelpaa, misogynia, riisto, ryystö ja räästö...
Häpeä
Kylmä, epäempaattinen ja tarpeet huomiotta jättävä kasvatus. Jos siihen lisätään vielä muuta kaltoinkohtelua, niin voi olla mahdollista, että kylmää ja epäempaattista tulosta kasvaa.
Rajattomuus, kun olet aina saanut tehdä mitä haluat, pienestä asti töniä ja kiusata ilman vanhemmat olisivat asiaan puuttuneet. Näitä ongelmalapsia on jo päiväkodeissa ja heitä yhdistää se etteivät vanhemmat näe lapsensa toiminnassa mitään vikaa.
Isähahmon puute on lähes aina taustalla.
Vierailija kirjoitti:
Empatiakyky nolla.
Ei sen nolla tarvitse olla. Empatia on suht yleinen motiivi mur hata jos esim kostaa läheisille tehtyjä asioita.
Mikään ei tunnu miltään, millään ei ole merkitystä, ei ole menetettävää. Pientä tyydytystä saa siitä että aiheuttaa muille yhtä paskan fiiliksen.
Tähän pisteeseen pääsee aivovaurion seurauksena. Tai sysipaskan kasvatuksen seurauksena. Arvottomuuden tunne on saatu aikaan vuosien lyttäämisen tuloksena. Rakkautta ei ole näytetty koskaan. Tunteet on mitätöity ja empatia ollut kirosana.
Vanhemmat