Jos puolisosi sopii puhelimessa tapaamisen, kertooko hän sinulle?
Kertooko puolisosi, kenen kanssa oli puhunut ja sopinut tapaamisen? Olettaen siis, että olet kuullut ko. puhelun vierestä. Meilläpä ei kerro, jos ei itse kysy. Outoa?
Kommentit (6)
Joo siis outoa! Erittäin erittäin outoa!!
Ei kerro, ja suuttuu kun tulee kysyttyä että kuka oli ja mitä asiaa.
Siis jos istun vieressä ja sopii Maken kanssa, että menee sinne katsomaan futista perjantaina, niin itse asiassa sen puhelun aikana sanoo mulle, että Make kutsuu kattoon futista pe, onko ok? (Koska lasten kanssa aikatauluilla on merkitystä, jos kahden lapsen pitää olla samaan aikaan eri paikassa ja mä muistan perhekalenterin paremmin kuin hän). Olis tosi outoa, jos ei edes kertoisi.
Jos on työpuhelu ja tapaaminen työaikana, niin ei tosiaan kerro, eikä mua kiinnosta.
Tottakai kertoo/kysyy etukäteen ettei hänelle jää ipana vahdittavaksi juuri silloin.
Työhön liittyvistä ei kerro. Muista kertoo jos ne tulevat perheen yhteiselle ajalle. Lapset ovat kaikki jo koululaisia ja heidät voi hyvin jättää kotia ilman aikuisia, joten kovin tarkkaa ei meillä menojen kertominen ole, lähinnä vain ilmoituksia.
Ei kerro, etenkään jos duuniasiaa, mutta muuten vaihtelevasti.