Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kuinka täytät huoliseulakupongit oikein

Vierailija
07.05.2014 |

Aieemman keskustelun (http://www.vauva.fi/keskustelu/3978204/ketju/ahdistaa_lapsen_hyvinvoinnin_varjolla_kyttaaminen) pohjalta:

Mitkä ovat oikeat vastaukset neuvolan ja kouluterveydenhuollon huoliseula- / lastensuojeluseulalomakkeisiin?

Päivällinen nautitaan joka päivä kello 17.00 koko perhe yhdessä, ja sen on ehtinyt valmistaa vuoroin äiti, vuoroin isä tuoreista raaka-aineista alusta asti?

Hampaat pestään ruokakaupan fluorihammastahnaa käyttäen (ei esim. mitään luomuhörhöilyä tässä) aamuin illoin, ja ruoan päälle otetaan aina ksylitolitabletti?

Karamellia syödään korkeintaan 100 g kerran viikossa?

Vanhemmat hikiliikkuvat tunnin päivässä?

Lapset ovat nukkumassa aina klo 20 tai 21 ja vanhemmat klo 21 tai 22 (vanhemmat parisängyssä, lapset omissa huoneissaan)?

Kumpikaan vanhemmista ei ole koskaan kokeillut kannabista nuoruudessa (saati mitään kovempaa) eikä polttanut tupakkaa?

Kumpikaan vanhemmista ei käytä eikä ole koskaan käyttänyt mitään mielialalääkkeitä?

Vanhempien painoindeksi on 22,5?

Viiniä ei käytetä päivittäin ruoan kanssa eikä mielellään viikonloppuisin vaan ainoastaan pyhäpäivinä pari kertaa vuodessa lasillinen?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
07.05.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tähän tosin oikeat vastaukset ovat itsestään selvät kaikille. Mutta kuinka huolestuttavaa on, jos vastaa kaikkiin "täysin samaa mieltä"?

http://www.thl.fi/thl-client/pdfs/b1f74e17-7bc3-4052-89ec-acc56b9c6725

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla