Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä miletä? Toimivatko muidenkin vanhemmat näin?

15.12.2020 |

Tämä asia koskee vanhempiani. He ovat pienestä asti manipuloineet ja kohdelleet minua epäoikeudenmukaisesti. Veljeäni kohtaan he toimivat aivan eri tavalla. Pienenä he lupasivat minulle asioita esimerkiksi , että pääsisin kaverilleni yöksi, jos tekisin asioita, kuten siivoa huoneeni tai muuta vastaavaa. Asian tehtyäni he eivät kuitenkaan pitäneet lupaustaan. Jos halusin tehdä jotain pieniä asioita, kuten mennä kaverilleni se vaati todella ison suunnittelun ja suostuttelun. Tämä asia pätee vielä tänäkin päivänä. En saanut lopettaa harrastustani, ellen lopeta myös toista harrastustani, mistä pidin enemmän. Nykyään vanhempani rajoittavat edelleen elämääni paljon. He eivät anna minun olla kavereideni kanssa ja kotiin tuloaikani on todella aikainen. Kotiin tulo aikani on klo 20.00. Vanhempani muös seuraavat sijaintiani puhelimeni avulla. Usein mös saatan joutua tulemaan kotiin klo. 18.00, koska silloin alkaa perheen yhteinen aika, joka merkitsee sitä, että joudun istumaan alakerrassa ja katsomaan, joka päivä jotain urheilua heidän kanssaan. Jos sanon, että haluaisin katsoa jotain muuta, he vain vastaavat, että mitään muuta ei saa katsoa, enkä saa myöskään katsoa eri televisiosta mitään. Veljeni, joka on minua 6 vuotta nuorempi saa kuitenkin olla välillä ulkona ja kavereiden kanssa pidempään. He huutavat minulle siitä, miten jääkaappi kuuluu sulkea oikein ja nukkumaan meno aikani arkisin ja viikonloppuisin on klo 20.00 ja 22.00 välillä. Huoneessani ei ole koskaan ollut ovea enkä myöskään saa siihen ovea, koska en kulma osaa käyttäytyä. He pakottamat minut syömään ja aamuisn lähettämään kuvia aamupalastani. He suosivat osaa kavereistani, eivätkä halua että olen luokkalasiteni kanssa. Saisin kuitenkin olla minua vuoden nuorempien kavereiden kanssa. Kerran kun olin kaverini kanssa ja tulin kotiin, he väittivät, että olin ollut koupassa hengaamassa, mikä on myös väärin. He valitsivat valinnaisaineeni puolestani, eivätkä antaneet minun valita kuvataodetta , koska en kulma ole taiteellinen ihminen. He eivät antaneet minun valita mihin mene opiskelemaan. En saa myöskään hallita omia rahojani ja vanhemmat päättävät puolestani mitä vaatteita saan ostaan ja kuinka paljon ja milloin. On myös paljon muita asioita. Yksityisyyteni puuttuu myös kokonaan. Vanhempani lukevat viestejäni ja lukitsevat joitain sovelluksia puhelimestani.
Tämä ei johdu omasta käytöksestäni tai siitä, että he olisivat menettäneet luottamukseni minuun. Asiat ovat olleet aina näin.
terveisin lukiolainen

Kommentit (1)

1/1 |
20.12.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei ja kovasti voimia arkeesi! Ei todellakaan ole tavanomaista toimintaa vanhemmilta. Hyvin epäoikeudenmukaista kohtelua sinua kohtaan, niinkuin itsekin kirjoitit. Oletko puhunut asiasta vanhempien kanssa, kertonut miltä sinusta tuntuu? Ilmeisesti opiskelet? Olisiko mahdollista, että varaisit ajan koulukuraattorille tai koulupsykologille? He ovat juuri sitä varten, kun arjessa on vaikeuksia, liittyi ne sitten opiskeluun, kotioloihin tai ihmisssuhteisiin. Olet arvokas juuri sellaisena kuin olet, pidä puolesi ja vaadi hyvää kohtelua ihmissuhteissasi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän viisi