Te joilla on talossa todella suuret ikkunat/ikkunaseinät
Eikös se ole ahdistavaa asua akvaariossa? Siis jos naapureilla tai kulkuteillä näköyhteys.
Ja jos ei halua että muut näkee niin pitäis koko ajan olla verhot tai sälekaihtimet kiinni.
Kommentit (3)
Lasia saa myös sävytettynä, siitä ei paljoa sisälle päin näe valoisaan aikaan.
Me asumme uudehkolla omakotialueella, jossa varmaan joka kolmannessa talossa on "akvaarioikkunat". Ei näy näitä asukkaita häiritsevän se, että ohikulkijat näkevät sisälle tai että me muut naapurit näemme heidän joka iltaiset toimet (paidatta kaljaa sohvalla juomiset yms). Ilmeisesti jotkut haluavat esitellä elämäänsä ja sisustustaan ulkopuolisille ja luulevat, että muut saavat siitä jotain kiksejä ja tulevat kateellisiksi?
En usko, että valon takia tehdään isoja ikkunoita, kun useimmilla näillä isoikkunaisilla ei ole pimeälläkään millään tavalla ikkunoita verhottu kaihtimilla tai verhoilla.
Meillä on olohuoneessa kokonaan auki yksi seinä,sitten on makkareissa ja muissa huoneissa isot,melkein seinän levyiset ikkunat. Ei ahdista,päinvastoin on ihanaa,kun tulee valoa sisään :-)