Tiedätkö ihmisiä jotka on luonnossa paljon paremman näköisiä kuin kuvissa- tai päinvastoin?
Tapasin yhden miehen ja oli kuvissa jotenkin lyhyen ja pönäkän ja persnaamaisen näköinen ja ajattelin että jees, nyt olisi mun tasoinen mies eipähän ole paineita omankaan ulkonäön suhteen. Sit kun tapasin livenä niin mitä hittoa, olikin oikein pitkä ja komea mies vastassa. En halunnut enää nähdä uudestaan, liian komea.
Itse taas uskon olevani kuvissa paremman näköinen kuin livenä. Tai siis kuvissa ainakin näytän paremmalta kuin esim peilissä, missä näytän ihan aneemiselta leprapotilaalta.
Kommentit (22)
Minä en ikinä onnistu kuvissa, mutta livenä olen ihan mukiinmenevän näköinen. Aikoinaan nettideittaillessa olin iloinen yllätys monille miehille - ja he taas pettymys minulle, koska olivat kuvissa niin paljon paremman näköisiä kuin luonnossa.
Mulla on niin, että kun katson itseäni peilistä, näytän mielestäni ihan tarpeeksi hyvältä, hyvinä päivinä jopa nätiltä. Mutta jos musta otetaan kuvia, näytän niissä AINA hirviöltä, pullealta, epäsymmetriseltä, homssuiselta. En tiedä, kumpi noista sitten on se totuus.
Epäonnistun aina valokuvissa. Samoin kuten tässä yhdellä aiemmalla vastaajalla. Nettideiteillä miehet aina ihan myytyjä kun olenkin paljon kauniimpi livenä.
Kävin viime kesänä treffeillä erään nuoren miehen kanssa joka kuvien välityksellä näytti vähän sellaiselta epäseksikkäältä, poikamaiselta, tavalliselta pulliaiselta.
Vastassa olikin miehekäs, urheilullinen, erittäin fiksu, hauska ja maanläheinen komistus.
Tinderissä hän olisi ehkä joku 7,5/10 mutta livenä 9.
Meni vähän pupu pöksyyn ja olin aika ujona.
Minulle sanotaan usein, että kuvissa näytän rumemmalta. Johtunee kasvojen huomattavasta epäsymmetriasta. Kaikkien kasvot eivät vain näytä kuvissa hyvältä.
Entinen deitti, joka näyttää edelleen kuvissa hyvältä, muttei ole yhtä komea luonnossa. Jotenkin leuaton ja posket näyttää reikäjuustolta aknen jäljiltä. Ilmeisesti osaa ottaa kuvat hyvistä kulmista ja filtteröi ihoaan. Eniten vikaa oli kyllä hirveässä luonteessa, eikä em. jutuissa.
Minä. Normaalissa elämässä on ollut aika paljo vientiä naisten keskuudessa, mut aikanaan nettideiteissä olin alintakastia. Kyllä musta saa hyviä kuvia mut aika vaikeaa on.
Aika moni ihminen on livenä parempi. Kuvat ei kerro kovin paljoa. Teen päätelmät tapaamisen perusteella tietenkin.
Kuvasta ei tule esiin muuta kuin sen mitä haluaa tuoda itsestä esiin. Kuva on hyvin yksipuolinen kuva henkilöstä.
Minä näytän kuvissa hirveältä. Ja koska tiedän että en osaa olla kuvissa stressaannun, jos joudun kuvattavaksi ja lopputulos on varmaan myös senkin takia entistä kauheampi.
Tiedän myös yhden taviksen, joka näyttää kuvissa aina jotenkin tosi hyvältä.
Vanha sanonta yksi kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa, mutta ainakin yhtä paljon se myös voi valehdella... Olen myös huomannut, että itselleni kertoo paljon, ehkä liiankin paljon se, missä kuva on otettu/ rajattu. Kuvan kohde voi olla hyvinkin fiksu ja miellyttävä mutta katse kiintyy hänen kädessään olevaan tölkkiin tai lippikseen ja tai siihen, että samassa kuvassa on hänen autonsa.....
Vältteren kameroita ja ujostelen silmiin katselua.
Jos otan itse itsestäni kuvan, katson suoraan kameraan.
Hänelle joka ei minua tunne, tässä on suuri ero.
Minä olen itse saanut suoraakin palautetta siitä, että näytän livenä paljon paremmalta kuin kuvissa. Ero on kuulemma yllättänyt monet. Johtunee siitä etten harrasta selfieitä, esittele takapuoltani vääristävistä kuvakulmista huomion toivossa tai filtteröi minusta otettuja kuvia.
Ai, minä olisin ollut tosi tyytyväinen, jos tuollainen olisi tullut treffeille ja ehdottomasti olisi halunnut nähdä uudelleen, jos muuten synkkasi.
Erittäin kaunis ystäväni näyttää kuvissa kulmikkaalta ja oudolta. Oikeasti näyttää todella nätiltä.
Jep, esim. mä. Kännykkäkamera helposti muokkaa naamaa, toisella kameralla voi tulla toisenlaisia. Mutta meikittömien kuvien perusteella menetin jo kiinnostuksen omaan ulkonäköön, kunnes olin videolla toisen kameralla. Liikkuva kuva aivan toisenlainen. Olen myös pitkähkö ja sopusuhtainen livenä.
Luulin aina, että kaikki näyttävät livenä paremmalta kuin kuvissa. Sitten ystäväni näytti kuvia naistutustaan ja hän oli kuvissa lähes täydellisen kaunis. Kun näin hänet livenä, en ollut uskoa silmiäni: laiha, kaitakasvoinen ei-minkään-näköinen tyttönen, vaikka oli täydessä tällingissä. Ja tämä tapahtui toistakymmentä vuotta sitten, ei ollut nykyajan instahuijauksista kyse.
Naamakeskeinen kuvakulttuuri voi vääristää käsityksiä. Lyhyet ja pyöreät, jotka jaksavat puunata naamaansa tai naama on eduksi voivat saada ihastuneita seuraajia. Naamaltaan keskiverrompi mutta muuten kropaltakin näyttävämpi ei niinkään. Noin oletan ainakin. Tiedä sitten, ovatko naamaenkelit livenä yhtä lailla suosiossa.
Miehet on yleensä aina livenä paremman näköisiä.