Hoitajat taas ilmoittaa että he tekevät työt huonosti ja potilaat varmaan kuolee HUS:n teholla
Kommentit (50)
Ensimmäinen hoitaja kertoo ehtineensä pitää vuosilomiaan vain muutaman viikon.
Moni on loppuun väsynyt.
Ja asenteissakin osalla ongelmaa. Pelottavaa. Johtoa ei kiinnosta, tietenkään.
Vierailija kirjoitti:
Ensimmäinen hoitaja kertoo ehtineensä pitää vuosilomiaan vain muutaman viikon.
Niilä on jotain 38 päivää?
Joo sitten kun ei saa lomaa kuten tahtoo kostetaan potilaille?
Niinpä niin. Tätä olen koittanut näille "hoitsut pakotetaan töihin" vahingoniloisille toopeille kertoa. Osaava tehohoitohenkilökunta on jo nyt vaarassa loppua, ei ketään ikänsä vuodeosastolla tms pikakouluteta tehohoitajaksi. Tiloista ei tule pulaa, vaan osaavasta henkilökunnasta. Voi tulla yllätyksenä monelle, mutta hoitajallakin voi olla perhettä ja pieniä lapsia, ei vaan voi pakottaa työskentelemään 24/7, kuka ne lapset hoitaa, naapuritko? Eikä mahdottomasti voi teetättää ylitöitä, riski vakaviin virheisiin kasvaa valtavaksi. Se on ihan turha inistä hoitajia pakkotöihin, r u umiita tulee väistämättä.
Kuinkakohan monta viikkoa niitä lomia yleensä on, jos muutamia viikkoja on vähän? Aika tavallinen määrä on 3-4 viikkoa kesälomaa ja 1-2 viikkoa muita lomia.
Ymmärrän toki, että työ on raskasta, mutta saako siitä enemmän lomapäiviä. Ajattelisin että kun on ollut pitkään alalla ja täydet "pitkät" lomat, maksimi olisi 6-7 viikkoa vuodessa ja sekin kuulostaa paljolta.
Vierailija kirjoitti:
Joo sitten kun ei saa lomaa kuten tahtoo kostetaan potilaille?
En ole hoitaja tai ylipäänsä terveydenhuollon parissa työskentelevä, mutta voi olla, että ei meikäläiselläkään työmotivaatiota kovin huikeasti nostaisi, jos vuosilomat jäisi pitämättä. Ei yhtä alaa voida ylikuormittaa siihen pisteeseen, että tuloksena on uupuminen ja alanvaihtoajatukset yli 50 % alalla työskentelevistä.
Toki poikkeustilanteissa joustetaan, mutta siinä kohden toivoisi joustoa kyllä muiltakin. Nyt terveydenhoito tuntuu olevan se, joka joustaa joustamistaan samalla kun muu väki hilluu baareissa, lapset pidetään kouluissa ja päiväkodeissa, etätyösuositukset ovat kevään jälkeen unohtuneet monilta työnantajilta, pidetään pikkujouluja jne. välittämättä varotoimenpiteistä.
Noilla on 7-8 viikkoa lomaa? Taviksille 4-5 vuodessa
Muut joustaa niin että tulee potkuja ja lomautuksia. Mutta ravintolat voisi sulkea ehdottomasti
Jos olette seuranneet mitä tahansa kv. mediaa nii pitkään on puhuttu että potilasturvallisuus on rajusti kärsinyt väsyneiden ja nopeasti perehdytettyjen hoitajien ja lääkärreden takia.
Teho-osatoilla juseissa maissa kuolleisuus kohonnut todella paljon. Johtuen kiireestä ja epäpätevästä hoitohenkilökunnasta. Hoitajia ja lääkäreitä esim gyneltä pikakoulutetaan tehohoitoon muutamassa päivässä. Damagea saattaa tulla. Paras oli kun psykiatri oli vastuussa sisätautiosatolla paremman puuteessa.
Koko Suomessa on koronapotilaita teholla 25 kpl
Niin ne tehopotilailla ei ole koronasta johtuvia.
Itkupotkuraivarit kun ei saa jouluna lomaa? Ei oo pro toimintaa
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ensimmäinen hoitaja kertoo ehtineensä pitää vuosilomiaan vain muutaman viikon.
Niilä on jotain 38 päivää?
Jep, ja lauantaita ei lasketa lomapäiviksi. Siihen päälle vielä mahdollisesti 9 päivän pidennykset.
Vierailija kirjoitti:
Koko Suomessa on koronapotilaita teholla 25 kpl
Niin? Teholla hoidetaan muitakin kuin koronapotilaita.
Vierailija kirjoitti:
Koko Suomessa on koronapotilaita teholla 25 kpl
Mutta kun ne koronapotilaat eivät ole sairaalan ainoita potilaita, vaan niitä on muitakin enemmän kuin tarpeeksi. Koronapotilaan hoitaminen syö paljon henkilökuntaa. Yhtä koronapotilasta kohden on oltava vähintään 1,5 hoitajaa, raskasta tehohoitoa saavaa yhtä potilasta kohden pitää olla jopa kolme hoitajaa.
Eikös se ole aika vakava rikos, jos potilas kuolee siksi että hoitajaa ei napannut tehdä työtään hyvin.
Vierailija kirjoitti:
Noilla on 7-8 viikkoa lomaa? Taviksille 4-5 vuodessa
Se on sitä julkisen sektorin Kreikka-tyylistä sikailua. Ei toki koske vain hoitajia.
– En itse haluaisi joutua teho-osastolle hoidettavaksi. Pelkäisin (koronavirusta) enemmän motivoitumatonta henkilökuntaa, tiivistää Meilahden teho-osastolla työskentelevä hoitaja.