Pitäisi pakata. Paljon te naiset pakkaatte vaatetta yms mukaan?
1 viikon tai 2 viikon matkalle?
Itsellä näyttää nyt tältä. Pyyhe, 2 sandaalit, 5 shortsit, 2 toppia, 5 t-paitaa, 3 mekkoa, 3 settii bikineitä, 3 rintaliivit + alkkareita. Pari huivia, 1 neule. Yhdet sukat kaiken varalta.
Ja tietenkin sitten ne vaatteet takkeineen/huppareineen, kun lähdetään. Ja lenkkarit.
Ja tietenkin kaikki kosmetiikka yms.
Kommentit (19)
Yks vaatekerta päälle, kaksi tai kolme kassiin. Kaikki kosmetiikat siihen litran pussiin. Käsimatkatavaroilla mennään aina. Koskaan ei ole puuttunut mitään.
Riippuu melko paljon siitä minne menee, ja mitä siellä tekee...Kyllähän sitä vaatetta tarvii, itse otan mukaan tulevalle 2vko matkalle varmaan 5 shortsi/shortsihame, kymmenkunta toppia, pari t-paitaa, joku pitkähihanen paitapusero+ t-paita, neuletakin, mekon, pitkät housut. N. 15 alkkarit, parit tavalliset + parit urheilurintsikat, parit biksut, pareo, pyyhe. Varvastossut, trekkingkengät, sandaalit, ballerinat. Sukkia tarvii noissa trekkareissa. Ja sit vielä se beautyboxi.
Riippuu paljon onko pesumahdollisuuksia vai ei. Yks yläosa/ päivä + alaosia hieman vähemmän, luultavasti muutama varapaita, kahdet kengät (toiset jalkaan), uikkareita pari, alusvaatteet... Voi olla vähemmän, jos voi pestä pyykkiä.
Mä esim pesen alkkarit kyllä lavuaarissa joten niitä en useita mukana kanna.
Yleensä laitan koneeseen jotain juhlavaa päälle, jotta voin hyvillä mielin syödä juhla-aterian. Itse lomakohteessa (Kreikassa) pärjää muutamalla perusvaatekerralla.
Mä tarvitsen yhden yläosan/päivä, alaosa menee 2 päivää. Biksuja kolmet. Alushousuja joka päivälle yhdet plus muutamat ylimääräiset. Rintsikoita mukaan otettavien yläosien kanssa sopivia (eli väri ja leikkaus). Mekkoja pari. Kenkiä 2-3. Sitten yksi pitkä vaatekerta. Noin suurin piirtein.
[quote author="Vierailija" time="29.04.2014 klo 21:49"]
Mihin sä tarvit kolmet bikinit??
[/quote]
Aina pitää olla yhdet varalla. Kaksia vaihtelen. Huuhtasu ja kuivumaan jne.
On kerran reissulla hajonnut bikinien yläosa. Mun mitoilla on vaikea löytää sopivaa settiä. Ja lähes aina ne myydään ulkomailla setteinä. Kokemus opettanut.
t. ap
Minulla on yleensä kolmell viikolle mukana kumpparit, crocksit, vaelluskengät ja avokkaat. Parit kolmet pitkikset, parit caprit,pari pitkähihaista, villatakki, fleece, sadetakki, tuulitakki, kolme T-paitaa, jokunen toppi, ohuempi jakku,collegepaita ja housut, villasukat, kuudet sukat ja alkkarit, uimapuku, parit rintsikat, lääkkeet, toilettitavarat, ja puukko.
Aina on liikaa mukana, vaikka yrittää ottaa mahdollisimman vähän...
Riippuu mihin matkustaa mut jos nyt puhutaan rantalomista, joissa on kuuma ilmasto, niin niihin en ota mitään pitkähihaisia tms. mukaan ollenkaan. Muutamat sortsit, toppeja kymmenkunta, mekkoja seitsemästä kymmeneen, sandaaleja ehkä viidet-kuudet, alusvaatteita joka päivälle uudet. Ja tietty bikineitä kymmenet, niillähän sitä enimmäkseen rantalomalla ollaan ja mä tykkään niitä vaihdella. Ottaisin enemmänkin vaatteita mut ei jaksa kanniskella muksujen kamojen lisäks. Noi siis parin viikon matkalle.
Voin kertoa, että mun lista on reissaamisen erilaisuudesta johtuen melko erilainen ;)
Jos on rantaloma, muista ottaa ns. rantamekkoja, eli bikinien päälle nopeasti vetäistäviä mukavia pikkumekkoja. Minulla ainakin näitä on aina mukana pari-kolme.
...Siis parempien mekkojen lisäksi, täydentää edellinen vastaaja.
Totuushan on se, ainakin mulla, että otan mukaan liikaa valinnanvaraa... Oikeasti samaa toppia voi pitää pari päivää ja jotain toista paitaa pari päivää. Eli viikoksi ei paljon tarvitse. Toki viileät illat on otettava huomioon ja tietty illallisia tms varten voi ottaa hienompaa.
Pakkaan ensin aurinkolasit, hatun tai pipon, aurinkovoiteen, taskulampun, piilolinssit ja varasilmälasit, täytettävän vesipussin, lääkkeet+ rakkolaastarin, mikroporeteippia, sideharsoa ja desinfiointiaineen. Menee päiväreppuun. Sitten toilettitarvikkeet: hammasharja, tahna, puhdistusgeeli, saippua, kosteusvoide, aurinkopuuteri, huulipuna, ripsari. Nämä siihen litran pussiin.
Sitten niskatyyny, retkilakana ja pieni mikrokuituinen pyyhe, se on kevyt ja kuivuu nopeasti.
Sitten vaatteet: kuoriasu tai kevyemmat vaellushousut kelin mukaan, fleece, kerrasto tai pari t-paitaa ja toppia kelin mukaan, buffy-huivi hiekalta tai lumelta suojaamaan, hanskat kelin mukaan, parit rintsikat, viidet alkkarit ( helppo pestä tai ostaa paikan päältä lisää), sortsit ja caprit ja villatakki tai ohut neuletakki, mekko, pareo. Vaellussukkia tai villasukkia kolme paria.
Kengät: vaelluskengät tai monot tarpeen mukaan, kevyet lenkkarit, yhdet perussiistit sandaalit tai avokkaat iltakäyttöön.
Sukset tai muut harrastusvälineet, makuupussi, puukko, tuletekokamat yms. järjestelmäkamera.
Koskahan taas pääsis reissuun...
Biksut unohtui listasta, mutta niinpä ne multa yleensä unohtuukin kotiin, ostan paikan päältä, jos tarvii.
-18
[quote author="Vierailija" time="29.04.2014 klo 22:38"]
Biksut unohtui listasta, mutta niinpä ne multa yleensä unohtuukin kotiin, ostan paikan päältä, jos tarvii.
-18
Bikineistä jo mainitsinkin ja niitä on useat. Ei todellakaan kokemuksesta ole helppo homma ostaa paikan päältä. Yläosa kokoa 44 ja alaosa 36-38.
t. ap
[/quote]
Mulla aina sukat, alkkarit ja T-paita/mekko per päivä, housuja/shortseja pidän pari päivää. Kenkiä mulla oikeestaan aina vaan yhdet kerrallaan käytössä. Ja sitten muutama pitkähihainen. Hammasharja, -tahna, dödö, harja ja shampoo. Ja tietty samat vaatteet lapsille.