Onko nyt liikkeellä kuivaa yskää?
Tässä viikon verran olen yskinyt. Ei nuhaa tai kurkkukipua. Kurkkua kutittaa kovin ja se tekee yskänpuuskia, öisin pahimmat. Välillä myös rintakehä kipeä yskimisestä ja ääni käheä. Kuumetta ei ole ollut 15 vuoteen, eikä ole nytkään. Yskimisestä tulee kuuma ja se pistää kovemmin yskittämäån, niin että joskus joutuu yökkäämään. Taitaa olla virustautia, mutta millä helpotusta yskimiseen? Myös lapsella on yskää, mutta hänellä lima irtoaa ja yskii vähemmän.
Kommentit (13)
Tampereella ollut tosi monella tutulla samaa.
Tosi inhottavaa! Ääni lähtee, töissäkin yskittää jatkuvasti (hoitoalalla olen), mutta sairauslomallakaan ei viitsi ilman kuumetta tai kunnon räkätautia olla..
Ap
Koivuallergiaa? Ja ristiallrgia saattaa pistää kurkun kutisemaan.
Siis joo on! Se meni just äsken tästä meidän ohi, hölkkäsi.
Meillä ainakin tyttö yski viikon, tosin sitten tuli kamala räkätauti päälle ja iski minuunkin. Enpä muista milloin viimeksi olis ollut näin paha olo.
[quote author="Vierailija" time="25.04.2014 klo 20:17"]
Meillä ainakin tyttö yski viikon, tosin sitten tuli kamala räkätauti päälle ja iski minuunkin. Enpä muista milloin viimeksi olis ollut näin paha olo.
[/quote]
Mullakin on ihan ihan hirveä flunssa, ei oo koskaan ennen ollut näin pahaa ja yskä tässä on kans ihan kauheaa. Ei voi nukkuakaan.
N. kuukausi sitten sairastettiin koko porukka. Mulla oli vain yskää viikon ajan, muksulla ja miehellä myös räkää lähti.
Minulla on juuri samaa ollut jo kohta pari viikkoa, vinkuva kuiva yskä ilman muita oireita ja tulee yleensä kohtauksina se yskä. Kokeilen nyt antihistamiinilla, josko se olisi allergiaa, jos ei auta, täytyy kokeilla jotain yskänlääkettä.
Oon kuullut että tosi monilla ois ollut nyt sellaista flunssaa, jonka jälkeen on kova yskä vielä viikkoja. Ehkä sulla se sama virus aiheuttaa vain yskää?
Oletteko olleet poissa töistä yskänpuuskien vuoksi?
Ap
Tänään on limaa alkanut hieman nousemaan, hengitys rohisee kun limaa saa tosissaan yskiä ylös. Nyt tullut myös kurkkukipua ja yskiminen sattuu. Olin töissä tänään, yskitti jatkuvasti, mutta kun ei kuumetta ole, niin ei kehtaa töistäkään poissa olla. Hoidan kyllä vanhuksia, toiv eivät saa samaa tautia!
Ap
Eikö muka aina ole liikkeellä kuivaa ja muutakin yskää?
Mykoplasma?