Miksi kuivaksi oppinut lapsi alkaa pissaamaan uudelleen housuun?
Kommentit (17)
Elämänmuutos, uhma, johonkin uuteen taitoon keskittyminen, sairastaminen (tarkoitan siis ihan tavallista sairastelua).
Meidän lapsi ei ole vielä kokonaan kuiva, mutta on kotona päivisin ilman vaippaa. Välillä on kuitenkin viikkoja, että sisälläkin on pakko pitää vaippaa, kun meinaa lirahdella koko ajan. Se, että kuivaksi oppiminen ei taphadu ihan kerralla, taitaa olla aika tavallista. Esim. siskontyttö oli periaatteessa kuin yli vuoden, mutta käytännössä kuitenkin teki housuun aina välillä ja usein ihan tahallaan.
Ei ole elämänmuutosta, kaikki pikemminkin ns. hyvin kotona. Kyseessä jo viisi vuotias lapsi jolla kuivaksi oppiminen kesti pitkään. Nyt ollut melkein vuoden täysin päiväkuiva, ja yhtäkkiä taas tulee kahdet-kolmet pissat päivässä housuun. On kyllä nyt ollut flunssassa, että johtuisko sitten siitä.. Viikon verran nyt ollut tällaista. Kun kysyy, välillä sanoo ettei tunnista pissahätää, välillä ettei ehdi lähteä kesken leikin.
Meillä on huomattavasti pienemmästä lapsesta (2,5-vuotias), mutta ainakin hänen kohdallaan sairastelu on vaikuttanut. Flunssassa ollessa pissa tuli koko ajan housuun, vaikka flunssaa ennen oli enimmäkseen kuiva.
Kannattaa ehkä odottaa vähäsen aikaa ja katsoa, jatkuuko vaiva. Jos jatkuu, soittaisin itse neuvolaan.
3
meillä johtui virtsatietulehduksesta
Niin joo. Vti.hän se voi kans olla.. Kipeä ei ole pissatessa.
Voimakas humala voi aiheuttaa tätä.
[quote author="Vierailija" time="25.04.2014 klo 14:39"]Voimakas humala voi aiheuttaa tätä.
[/quote]
Ai lapsella. Urpo.
[quote author="Vierailija" time="25.04.2014 klo 14:39"]Voimakas humala voi aiheuttaa tätä.
[/quote]
Ai lapsella. Urpo.
Vierailija kirjoitti:
[quote author="Vierailija" time="25.04.2014 klo 14:39"]Voimakas humala voi aiheuttaa tätä.
Ai lapsella. Urpo.
Ei lapsikaan osaa humalassa pidätellä.
Saattaa olla ilmanvaivoists kysymys.
Vierailija kirjoitti:
Ummetus voi aiheuttaa.
Oikeasti? No se voisi selittää!
Minulla meni 65 vuotta kuivana.
M68
Meillä pojat keskittyivät leikkiin ja sinnittelivät vessaan lähdön kans ja housuunhan se lirahti.
Suosittelen: jos hän ei tunnista pissihätää, niin viittaisi tulehdukseen, niin lääkärissä täytyy käydä tarkistamassa.
..